Haberler Uluslararası İlişkiler ve AB Dairesi Başkanlığı Ulusal Europass Merkezi İstanbul Kültür Üniversitesi Öğrencileriyle Birlikte!
Ulusal Europass Merkezi İstanbul Kültür Üniversitesi Öğrencileriyle Birlikte!

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından faaliyetleri yürütülen Ulusal Europass Merkezi, 23 Kasım 2021 tarihinde İstanbul Kültür Üniversitesi öğrencileriyle bir araya gelerek, ‘‘Avrupa Standardında CV, Niyet Mektubu Hazırlama ve Europass Araçlarıyla Avrupa Fırsatlarına Erişim’’ konulu bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi. Online olarak gerçekleştirilen etkinlikte, Avrupa’da ve Türkiye’de eğitim ve çalışma hakkında bireylere güvenilir bilgiler sunan, kişilerin iş ve eğitim fırsatlarına erişimlerini kolaylaştırmayı hedefleyen Europass Platformu görsellerle desteklenerek öğrencilere tanıtıldı.

231121-2 

Etkinlikte katılımcılara özellikle iş ve eğitim başvurularında kullanacakları Europass CV’nin; becerileri ve yeterlilikleri daha iyi göstermelerine yardımcı olmak amaçlı yetkinlik ve yeterliliklerde şeffaflığı sağlayan bir doküman olduğundan bahsedildi. Europass CV’nin hem sosyal beceriler hem de yaygın ve informal öğrenme ile kazanılan bilgiyi belgelediği için, adayın beceri ve yeterlilikleri konusunda bütüncül ve geniş bir resim sunuyor olması konusunda öğrencilere ayrıntılı bilgiler verildi.

Ayrıca etkinlikte Europass Sertifika Eki ve Diploma Eki’nin; bireylere, sınır ötesi iş başvurularında, eğitim sertifikalarını ve diplomalarını sunma ve daha kolay anlaşılmasını sağlama konusunda yardımcı Europass belgeleri olduğundan bahsedildi.

231121-3

Son olarak öğrencilere, değişen-dönüşen-dijitalleşen dünyaya uyum için; mesleki, davranışsal ve teknoloji alanındaki bilgi ve becerilerinin artırılması gerektiğinin önemine vurgu yapılarak, 2025 yeni-dünya becerilerine değinildi. Etkinlik, Europass gelişmelerini yakından takip edebilmeleri için öğrencilere Europass sosyal medya hesaplarını takibe almaları çağrısı yapılarak ve katılımcıların AB fırsatları ve platform hakkındaki soruları cevaplanarak sonlandırıldı.

231121-4

 
1638678875.506 - 05.12.2021 05:08:16 - 10.6.40.128 - [35.153.166.111]