Haberler Uluslararası İlişkiler ve AB Dairesi Başkanlığı VOC-Test Merkezleri-III Hibe Programı Hibe Faydalanıcılarından Adıyaman Madenî Sanatkârlar Esnaf Odası’nın Yürüttüğü Hibe Projesinin Açılış Toplantısı 5 Ağustos 2021 Tarihinde Hibrit Olarak Gerçekleştirildi.
VOC-Test Merkezleri-III Hibe Programı Hibe Faydalanıcılarından Adıyaman Madenî Sanatkârlar Esnaf Odası’nın Yürüttüğü Hibe Projesinin Açılış Toplantısı 5 Ağustos 2021 Tarihinde Hibrit Olarak Gerçekleştirildi.

MYK’nin operasyon faydalanıcısı olduğu Türkiye Yeterlilikler Sisteminin ve Çerçevesinin Uygulanması Operasyonunun (TUYEP) hibe bileşenlerinden olan VOC-Test Merkezleri-III Hibe Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan kuruluşlarımızdan Adıyaman Madenî Sanatkârlar Esnaf Odası’nın “Nitelikli ve Belgeli İş Gücü Projesi”nin açılış toplantısı 5 Ağustos 2021 tarihinde hibrit yöntemle gerçekleştirilmiştir.

050821-5

Adıyaman Madenî Sanatkârlar Esnaf Odası Başkanı Mahmut YÜCEL’in konuşmasıyla başlayan toplantı proje hakkındaki genel sunum ve sonrasındaki protokol konuşmaları ile devam etmiştir. Protokol konuşmaları sırasıyla; Adıyaman Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mustafa USLU, Türkiye Madenî Eşya Sanatkârları Federasyonu Başkanı Necdet HEPPEKCAN, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Eğitim Sektör Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa BALCI, Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman KILINÇ, MYK Başkanı Adem CEYLAN ve Adıyaman Valisi Sayın Mahmut ÇUHADAR tarafından yapılmıştır.

050821-6

Sayın Mahmut YÜCEL, yürütülen önceki AB projeleri ile çok sayıda genç ve öğrenciye eğitim vererek istihdam edilmelerine yardımcı olduklarını, daha fazla katkı sunmak amacıyla şu anda yürütülen projenin de atılan en büyük adımlardan biri olduğunu ifade etmiştir. Oda olarak kısıtlı imkânlar ile proje ve kurulacak sınav ve belgelendirme merkezi ile ulusal mesleki yeterlilik sistemine katkı sağlamak amacıyla yola çıkıldığını, hep birlikte başarıyla tamamlayacaklarına inandıklarını belirtmiştir.

050821-7

050821-8

Sayın Necdet HEPPEKCAN, ülkemiz iş piyasasında nitelikli ara eleman açığının kapatılması ve kişilerin belgelendirilerek kaliteli ve vasıflı işçilerin topluma kazandırılmasının çok önemli olduğunu belirterek, yürütülen bu AB projesi kapsamında başta Adıyaman Madenî Sanatkârlar Esnaf Odası olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etmiş ve projenin hayırlı olmasını dilemiştir.

050821-9

Sayın Mustafa BALCI, Adıyaman Madenî Sanatkârlar Esnaf Odasının metal sektöründe sınav ve belgelendirme merkezi kurulmasına yönelik projesinin açılışını gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduğunu, böyle bir merkezin Adıyaman’da açılacak olmasına ayrıca sevindiğini belirtmiştir. MYK Başkanı Sayın Adem CEYLAN’la yakın zamanda Adıyaman’ı ziyaret etmeyi ve çalışmaların olumlu sonuçlarını paylaşmayı dilediğini belirterek projenin hayırlı olmasını temenni etmiştir.

050821-10

Sayın Süleyman KILINÇ, Adıyaman iline kazandırılacak olan bu merkezin iyi işlere ve güzel sonuçlara vesile olacağından şüphe duymadığını belirtmiş, çalışmalarıyla sürece katkıda bulunan bütün ekibe teşekkür ederek, projenin ve çıktılarının ülkemiz için hayırlar vesile olmasını dilemiştir.

050821-11

Sayın Adem CEYLAN, nitelikli ve belgeli iş gücü ve bunun eğitim ve öğretim süreçlerindeki etkileri hem ülkemizin önemli gündemlerinden biri hem de kurumumuzun en temel misyonu olduğunu, ulusal yeterlilikler ve ulusal meslek standartlarının iş dünyasının talepleri doğrultusunda ilgili mesleği temsil kabiliyetine sahip kuruluşların talepleriyle birlikte çalışmalar sonucunda geliştirilen ulusal dokümanlar olduğunu ve geliştirilen ve standart ve yeterliliklerin yalnızca raflarda kalmayıp Ulusal Mesleki Yeterlilik Sisteminin uygulanmasında faydalanılacak olan eğitim müfredatlarına yansıtıldığını vurgulamıştır. Bunun yanı sıra, uluslararası akredite sınav ve belgelendirme merkezlerinin de piyasaya nitelikli ve belgeli iş gücü arz edilmesi konusunda büyük önem taşıdığını belirtmiştir. Ülkemizde yetki verilmiş olan yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarının yıllık belgelendirme kapasitesi 4 milyon olduğunu ve ülkemizin 2023 hedefleri arasında 1 milyon kişinin belgelendirilmesi hedefinin 2020 yılı itibarıyla aşılmış olduğunu vurgulamıştır. Ayrıca 183 tehlikeli ve çok tehlikeli meslekte belge zorunluluğu getirildiğini ve bu mesleklerden 32 tanesinin Metal sektöründe yer aldığının altını çizen Sayın CEYLAN, zorunluluklarla birlikte işverenlere mali yük getirilmemesi amacıyla teşvik mekanizmasının da işletildiğini ifade etmiştir. Tüm bu faaliyetler sonucunda, ülkemize faydalı olacak çalışmaların gerçekleştirildiği AB projelerinden bugün açılışının yapıldığı projenin öncelikle Adıyaman ilimize ve tüm ülkemize faydalı olmasını dilediğini sözlerine eklemiştir.

050821-12

Sayın Vali Mahmut ÇUHADAR, öncelikle ülkemizin yaşadığı sıkıntılı ortamdan bir an önce kurtulmayı dilediğini, yangınlardan dolayı şehit düşen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı dilediğini belirtmiştir. Yürütülmekte olan bu güzel projeyi ülkemize kazandırdığı için Adıyaman Madenî Sanatkârlar Esnaf Odası ve çalışma ekibini tebrik ettiğini vurgulamış, çağımızdaki en büyük gücün bilgi olduğunu, bilgiye sahip olmanın ülkemizin geleceği için önemli olduğunu ve bu doğrultuda bilgili, belgeli ve nitelikli iş gücünün istihdam piyasasına kazandırılmasının büyük önem arz ettiğini belirterek, projenin ülkemize hayırlı olmasını temenni ettiğiniz ifade etmiştir.

050821-11

 

 
1638667443.355 - 05.12.2021 01:57:44 - 10.6.40.128 - [54.227.97.219]