Haberler Uluslararası İlişkiler ve AB Dairesi Başkanlığı Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile MYK arasında İş Birliğine Yönelik bir Mutabakat Metni imzalandı.
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile MYK arasında İş Birliğine Yönelik bir Mutabakat Metni imzalandı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Türkiye Temsilcisi Sayın Philippe LECLERC, 1 Haziran 2021 tarihinde MYK Başkanı Sayın Adem CEYLAN’a ziyaret gerçekleştirmiştir. Söz konusu ziyarette bugüne kadar taraflar arasındaki karşılıklı iş birliği çalışmaları istişare edilmiş ve ardından yeni iş birliğine yönelik bir mutabakat metni imzalanmıştır.

010621-1

Söz konusu ziyarette Sayın CEYLAN, MYK faaliyetlerine yönelik bilgiler paylaşmış, MYK’nın uluslararası iş birliğine çok önem verdiğini ve bu kapsamda birçok uluslararası kuruluş ile ortak çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade etmiştir. Sayın CEYLAN, söz konusu faaliyetler ile beraber, özellikle geçici koruma altındaki Suriyeliler başta olmak üzere başka ülke uyruklu göçmen bireylerin yeterliliklerinin kanıtlanmasına yönelik çalışmaların önem arz ettiğini de özellikle vurgulamıştır. Bu kapsamda, BMMYK ile devam eden iş birliğinin daha da geliştirilmesinin ülkemizdeki bireylere çok fazla katkı sağlayacağını da belirten Sayın CEYLAN, BMMYK Türkiye Temsilcisi Sayın LECLERC’e de katkıları için teşekkür etmiştir.

010621-2

Sayın LECLERC, Türkiye’nin sığınmacılar konusundaki çalışmalarının çok önemli olduğunu, özellikle sığınmacıların ayakta güçlü bir şekilde kalabilmeleri için yeterliliklerinin kanıtlanması ve iş gücü piyasasına erişimlerinin çok büyük önem arz ettiğini ifade etmiştir. MYK ile yürütülen çalışmaların yakından takip edildiğini belirten Sayın LECLERC, bireylerin desteklenmesi için yürütülecek çalışmaların daha da geliştirilmesini umduklarını belirtmiş ve katkıları için MYK Başkanı Sayın Adem CEYLAN’a teşekkür ederek sözlerini sonlandırmıştır.

010621-3

Karşılıklı istişarenin ardından BMMYK ile MYK arasında bir mutabakat metni imzalanmıştır. BMMYK Türkiye Temsilcisi Sayın Philippe LECLERC ile MYK Başkanı Sayın Adem CEYLAN arasında imzalanan mutabakat metni ile Kurumlar arasında 2018 yılından bugüne devam eden iş birliğinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

010621-4

İmzalanan mutabakat metni uyarınca, ihtiyaç duyulacak sektörlerde meslek standartları ve yeterliliklerin çevirisine devam edilmesi, MYK ve BMMYK arasında karşılıklı bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilmesi ve Suriyeli bireylerin istihdam edilebilirliklerinin artırılması ile iş gücü piyasasına entegrasyonunun kolaylaştırılması amacıyla bireylerin MYK ölçme ve değerlendirme sistemine tabi tutularak belgelendirilmesi konularında iş birliği halinde karşılıklı çalışmalar gerçekleştirilecektir.

010621-2

 
1632484257.685 - 24.09.2021 12:24:38 - 10.6.40.127 - [3.235.175.15]