Haberler Uluslararası İlişkiler ve AB Dairesi Başkanlığı VOC-TEST Merkezleri-III Hibe Programı Bilgilendirme Toplantılarının İkincisi İstanbul'da Gerçekleştirildi
VOC-TEST Merkezleri-III Hibe Programı Bilgilendirme Toplantılarının İkincisi İstanbul'da Gerçekleştirildi

“IPA-II İstihdam, Eğitim ve Sosyal Politikalar Sektörü altında yürütülen “Türkiye Yeterlilikler Sistemi ve Çerçevesinin Uygulanması Operasyonunun (TUYEP)” hibe bileşenlerinden biri olan “VOC-Test Merkezleri-III Hibe Programı” kapsamında düzenlenen bilgilendirme toplantılarının ikincisi 8 Nisan 2019 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

080419-4

Hibe Programının tanıtımı ve potansiyel hibe faydalanıcılarının proje teklifi hazırlanması konusunda bilgilendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen toplantıda açılış konuşmalarını MYK Uluslararası İlişkiler ve AB Dairesi Başkanı İsmail ÖZDOĞAN ve AB Türkiye Delegasyonu Eğitim Sektör Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa BALCI tarafından yapılmıştır.

080419-1

Sayın İsmail ÖZDOĞAN konuşmalarında, eğitim ve istihdam arasındaki uyumun güçlendirilmesi ile nitelikli ve belgeli iş gücünün oluşturulması bağlamında VOC-Test Merkezleri-III Hibe Programının öneminden bahsetti. VOC-Test Merkezlerinin Ulusal yeterlilik sistemi içerisindeki rolüne vurgu yapan Sayın ÖZDOĞAN, program kapsamında yürütülecek projeler sonucunda kurulacak olan bu merkezlerin sürdürülebilir kılınması gerekliliğini, bu merkezlerin sektör temsil kabiliyetine haiz olmalarının taşıdığı önemi ve ulusal yeterlilik sisteminin başarılı ve etkin bir biçimde işletilmesinin en önemli unsuru olduklarını belirtti. Sayın ÖZDOĞAN, geçmişte yürütülen VOC-Test Merkezleri Hibe Programları kapsamında 195 adet ulusal meslek standardı ve 307 adet ulusal yeterlilik hazırlandığını ve toplamda bugüne kadar MYK tarafından 822 ulusal meslek standardı ve 472 ulusal yeterlilik geliştirildiğini konuşmalarına ekledi.

080419-2

AB Türkiye Delegasyonu Eğitim Sektör Yöneticisi Sayın BALCI ise, konuşmalarına bugüne kadar MYK ile işbirliğinde yürütülen projeler ve başarılı çalışmalar dolayısıyla MYK’ya teşekkür ederek başladı. Ulusal yeterlilik sisteminin oluşturulması ve işletilmesinde VOC-Test Merkezlerinin rolüne vurgu yapan Sayın BALCI, ayrıca Türkiye Yeterlilikler Çerçevesinin de öneminden bahsederek, Türkiye Yeterlilikler Çerçevesinin Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi ile referanslanmış olduğunu, bunun Türkiye için büyük bir başarı olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade etti. Sayın BALCI, VOC-Test Merkezleri-III Hibe Programının başarılı bir şekilde hayata geçirilmesinin ülkemiz için nitelikli iş gücü yaratılması bağlamındaki faydalarının altını çizerek, tüm potansiyel başvuru sahiplerine başarılar diledi.

080419-5

 080419-4

 
1568532678.621 - 15.09.2019 08:04:57 - 10.6.30.127 - 34.231.247.139