Haberler Uluslararası İlişkiler ve AB Dairesi Başkanlığı MYK, İtalya ulusal yeterlilik sisteminin incelenmesine yönelik bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi
MYK, İtalya ulusal yeterlilik sisteminin incelenmesine yönelik bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi

Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem CEYLAN’ın başkanlığındaki heyet 04-08 Aralık 2017 tarihleri arasında İtalya’ya üst düzey temaslarda bulunmak üzere bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Uluslararası İlişkiler ve AB Dairesi Başkanı İsmail ÖZDOĞAN, Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi Dairesi Başkanı Osman Seçkin AKBIYIK ve Mütercim-Tercüman Duygu HEKİMGİL IŞKIN’ın da katıldığı ziyarette, MYK’nın kurumsal kapasitesinin geliştirilmesi, hizmetlerin etkin sunumu açısından, farklı ülkelerde eğitim ve istihdam arasındaki uyuma katkı sağlayan politikaların incelenmesi ayrıca yeterlilik sistemleri ve yeterlilik çerçeveleri ile Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi-Ulusal Koordinasyon Noktası faaliyetlerini uygulamaktan sorumlu kurum kuruluşlarla iletişim, işbirliği ve iyi uygulama paylaşımının artırılması amacıyla farklı kurumlar ziyaret edildi.

Bu bağlamda 05 Aralık 2017 tarihinde İtalya’nın Roma şehrinde, bir kamu araştırma enstitüsü olan ve çalışma politikalarının, istihdam durumunun, eğitim ve öğretim politikalarının, sosyal politikaların ve aynı zamanda işgücü piyasasına etki eden kamu politikalarının analizi, izlenmesi ve değerlendirilmesi ile ilgili olarak görev yapan İtalya Kamu Politikaları Kurumu’nda (INAPP) verimli bir toplantı gerçekleştirildi. Bilgilendirme sunumlarının yapıldığı toplantıda, söz konusu kurum bünyesinde bulunan sorumlu dairelerin yöneticileri ile bilgi alışverişinde bulunuldu. Aynı gün öğleden sonra ise Akademik Denklik ve Hareketlilik Bilgi Merkezi olan CIMEA ziyaret edildi. CIMEA faaliyet alanları, yeterliliklerin tanınmasıyla ilgili olarak yürütülen faaliyetler ile birlikte İtalyan ve uluslararası yüksek eğitim ve öğretim alanında bilgiler verildi, karşılıklı sorular ile birlikte görüş alışverişinde bulunuldu ve gelecekte yapılabilecek ortak faaliyetlerle ilgili değerlendirme yapıldı.

141217-1

İtalya Kamu Politikaları Kurumu (INAPP) Ziyareti 

06 Aralık 2017 tarihinde ise İtalya’nın Milano şehrinde bulunan İtalya Standartlar Kurumu (UNI) ve İtalya Akreditasyon Kurumu olan ACCREDIA’nın yöneticileri ile bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda, standartların hazırlanmasından yürürlüğe girmesine kadar tüm aşamalarla ilgili bilgiler verilirken, kurum yapısını, ortaklarını ve çalışma alanlarını değerlendirme fırsatı bulundu. İtalya tarafından geliştirilen standartlar ve sistem ile Türkiye’de standart ve yeterlilik geliştirme, sınav ve belgelendirme süreçlerinin karşılaştırıldığı verimli toplantıda bilgi alışverişinde bulunuldu.

 141217-2

İtalya Standartlar Kurumu (UNI) - İtalya Akreditasyon Kurumu (ACCREDIA) ile yapılan toplantı 

Çalışma ziyaretinin son günü olan 07 Aralık 2017 tarihinde ise İtalya’nın Torino şehrinde bulunan ve geçiş ve gelişme sürecindeki ülkelerin eğitim, öğretim sistemlerinde ve işgücü piyasasında reformlar yoluyla beşeri sermayelerini ve potansiyelini kullanmalarına yardımcı olmak için faaliyetler yürüten Avrupa Eğitim Kurumu ziyaret edildi. Hali hazırda geliştirilmesine devam edilen Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi’nin Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi ile uyumu, ilişkisi, gelecekte yapılması planlanan etkinlikler ve projeler, MYK bünyesinde yapılması planlanan diğer çalışmalar ile ilgili bilgi paylaşılarak, gelecekte yapılabilecek ortak faaliyetlerle ilgili değerlendirme ve planlamalarda bulunuldu.

141217-3

Avrupa Eğitim Kurumu (ETF)’na yapılan ziyaret 

Aynı zamanda Roma Büyükelçimiz Sayın Murat Salim ESENLİ’ye ve Milano Başkonsolosumuz Sayın Hami AKSOY’a nezaket ziyaretlerinde bulunularak çalışma ziyareti kapsamı, kuruluşlar ve konulara ilişkin bilgi paylaşılmış, İtalya eğitim ve istihdam piyasasına ve gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuştur.

141217-4

Roma Büyükelçimiz Sayın Murat Salim ESENLİ’ye yapılan ziyaret 

 

141217-5

Milano Başkonsolosumuz Sayın Hami AKSOY’a yapılan ziyaret 

141217-1

 
1594169309.573 - 08.07.2020 01:22:09 - 10.6.30.127 - [18.207.250.80]