Haberler İş ve Yönetim Sektör Komitesi Haberleri İş ve Yönetim Sektöründe 1 Adet Ulusal Yeterlilik Kabul Edildi
İş ve Yönetim Sektöründe 1 Adet Ulusal Yeterlilik Kabul Edildi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Kurumumuz arasında imzalanan Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü kapsamında TÜİK tarafından Anketör (Seviye 4) mesleğine ilişkin Ulusal Yeterlilik taslağı hazırlanmıştır. Hazırlanan taslaklar, 20/02/2014 tarihinde gerçekleştirilen MYK İş ve Yönetim Sektör Komitesini 13. toplantısında görüşülmüş olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu Yönetim Kurulunun 19/03/2014 tarih ve 2014/20 sayılı kararı ile onaylanarak Ulusal Yeterlilik olarak yürürlüğe girmiştir.

 

Söz konusu Ulusal Yeterliliklere ulaşmak için tıklayınız.

 

Ulusal Yeterliliklerde Belgelendirme Süreci Nasıl İşleyecek?

MYK tarafından kabul edilen söz konusu ulusal yeterliliklere göre sınav ve belgelendirme faaliyetlerini gerçekleştirmek isteyen kuruluşların TÜRKAK ya da Avrupa Akreditasyon Birliği bünyesinde çok taraflı tanıma anlaşması imzalamış başka akreditasyon kurumlarınca ilgili yeterliliklerde TS EN ISO/IEC 17024 standardına göre akredite edilmiş olmaları ve Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği ile belirlenmiş şartları sağlamaları gerekmektedir.


Akreditasyon şartını sağlayamayan kuruluşların ise Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliğinin 18 inci maddesinin ikinci fıkrasına göre akreditasyon sürecinde UYÇ' deki ulusal yeterliliklere atıf yaparak belgelendirme yapabilmeleri için Kurumumuza yetkilendirilme ön başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.
Akreditasyon sürecinin tamamlanmasını takiben gerekli şartları sağlayarak MYK tarafından yetkilendirilen kuruluşlar UYÇ'deki ulusal yeterliliklere göre MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerini verebilmektedir.

 

Ulusal Yeterliliklerde Bireylerin Belgelendirilmesi

Söz konusu ulusal yeterliliklerde, kuruluşların yetkilendirilmesini takiben ilgili kurum /kuruluşlar tarafından sınav ve belgelendirme faaliyetleri başlatılarak bireylere ilgili yeterlilikte MYK Mesleki Yeterlilik Belgeleri verilmeye başlanacaktır.

 

anketManager