Haberler Elektrik ve Elektronik S.K.Haberleri Elektrik ve Elektronik Sektöründe 2 Adet Ulusal Yeterlilik Kabul Edildi
Elektrik ve Elektronik Sektöründe 2 Adet Ulusal Yeterlilik Kabul Edildi

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) arasında imzalanan Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü kapsamında TESK tarafından hazırlanan “Elektrik Tesisatçısı (Seviye 3) ve Elektrik Tesisatçısı (Seviye 4)” taslak yeterlilikleri 27.11.2015 tarihinde gerçekleştirilen MYK Elektrik ve Elektronik Sektör Komitesi toplantısında görüşülmüş olup, MYK Yönetim Kurulunun 19.12.2015 tarih ve 2015/67 sayılı kararı ile onaylanarak Ulusal Yeterlilik olarak yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Ulusal Yeterliliklere ulaşmak için tıklayınız.

Ulusal Yeterliliklerde Belgelendirme Süreci Nasıl İşleyecek?

MYK tarafından kabul edilen ulusal yeterliliklere göre sınav ve belgelendirme faaliyetlerini gerçekleştirmek isteyen kuruluşların TÜRKAK ya da Avrupa Akreditasyon Birliği bünyesinde çok taraflı tanıma anlaşması imzalamış başka akreditasyon kurumlarınca ilgili yeterliliklerde TS EN ISO/IEC 17024 standardına göre akredite edilmiş olmaları ve MYK mevzuatı ile belirlenmiş şartları sağlamaları gerekmektedir.

Kuruluşların akreditasyon sürecinde ulusal yeterliliklere atıf yaparak belgelendirme yapabilmeleri için Kurumumuza yetkilendirilme ön başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Akreditasyon sürecinin tamamlanmasını takiben gerekli şartları sağlayarak MYK tarafından yetkilendirilen kuruluşlar ulusal yeterliliklere göre MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerini verebilmektedir.

MYK tarafından yetkilendirilmemiş hiçbir kişi, kurum ya da kuruluş ulusal yeterliliklere atıfta bulunarak sınav ve belgelendirme yapamaz.

Ulusal Yeterliliklerde Bireylerin Belgelendirilmesi

Söz konusu ulusal yeterliliklerde, kuruluşların yetkilendirilmesini takiben ilgili kurum /kuruluşlar tarafından sınav ve belgelendirme faaliyetleri başlatılarak bireylere ilgili yeterliliklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgeleri verilmeye başlanacaktır.

elektrik-elektronik-241215

 
1660499943.808 - 14.08.2022 18:32:45 - 10.6.40.127 - [3.229.124.74]