Haberler Elektrik ve Elektronik S.K.Haberleri Elektrik ve Elektronik Sektöründe 2 Adet Ulusal Yeterlilik Kabul Edildi
Elektrik ve Elektronik Sektöründe 2 Adet Ulusal Yeterlilik Kabul Edildi

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında imzalanan Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü kapsamında görevlendirilen MESS tarafından “Elektro - Mekanik Montaj İşçisi (Seviye  3)” ve “Elektro - Mekanik Montaj İşçisi (Seviye  4)” mesleklerine ilişkin yeterlilik taslakları hazırlanmıştır. Hazırlanan taslaklar, 24/02/2015 tarihinde gerçekleştirilen MYK Elektrik ve Elektronik Sektör Komitesi toplantısında görüşülmüş olup, MYK Yönetim Kurulunun 25/03/2015 tarih ve 2015/15 sayılı kararı ile onaylanarak ulusal yeterlilik olarak yürürlüğe girmişlerdir.

 

Söz konusu ulusal yeterliliklere ulaşmak için tıklayınız.

 

Ulusal Yeterliliklerde Belgelendirme Süreci Nasıl İşleyecek?

MYK tarafından kabul edilen söz konusu ulusal yeterliliklere göre sınav ve belgelendirme faaliyetlerini gerçekleştirmek isteyen kuruluşların TÜRKAK ya da Avrupa Akreditasyon Birliği bünyesinde çok taraflı tanıma anlaşması imzalamış başka akreditasyon kurumlarınca ilgili yeterliliklerde TS EN ISO/IEC 17024 standardına göre akredite edilmiş olmaları ve Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği ile belirlenmiş şartları sağlamaları gerekmektedir.

Akreditasyon şartını sağlayamayan kuruluşların ise Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliğinin 18 inci maddesinin ikinci fıkrasına göre akreditasyon sürecinde UYÇ' deki ulusal yeterliliklere atıf yaparak belgelendirme yapabilmeleri için Kurumumuza yetkilendirilme ön başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.
Akreditasyon sürecinin tamamlanmasını takiben gerekli şartları sağlayarak MYK tarafından yetkilendirilen kuruluşlar UYÇ'deki ulusal yeterliliklere göre MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerini verebilmektedir.

 

Ulusal Yeterliliklerde Bireylerin Belgelendirilmesi

Söz konusu ulusal yeterliliklerde, kuruluşların yetkilendirilmesini takiben ilgili kurum /kuruluşlar tarafından sınav ve belgelendirme faaliyetleri başlatılarak bireylere ilgili yeterliliklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgeleri verilmeye başlanacaktır.

elektro mekanik

 
1660502760.104 - 14.08.2022 19:19:42 - 10.6.40.128 - [3.229.124.74]