Haberler Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik S.K.Haberleri Kimya Sektörü Meslek Standardı Hazırlamak Üzere Platform Oluşturdu
Kimya Sektörü Meslek Standardı Hazırlamak Üzere Platform Oluşturdu
 

Türkiye Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik Sanayii İşverenleri Sendikası (KİPLAS) koordinasyonunda sektörün 12 güçlü kurumu, Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik sektöründe meslek standartlarının hazırlanmasında işbirliği sağlanması amacıyla 25 Mart 2009 tarihinde İstanbul’da bir araya gelerek kurumlar arası bir işbirliği protokolü imzaladı.

İstanbul Dedeman Oteli’nde gerçekleşen protokol imza töreninde, KİPLAS Yönetim Kurulu Başkanı Refik BAYDUR, sektör temsilcileri Boya Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı M. Feridun UZUNYOL, Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet BESLEME, Kimya Sektör Platformu Başkanı Timur ERK, PETROL-İŞ Genel Başkanı Mustafa ÖZTAŞKIN ve Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Bayram AKBAŞ açış konuşmalarını yaptılar.

KİPLAS’ın koordinasyonunda düzenlenen törende;

 

 • KİPLAS Yönetim Kurulu Başkanı Refik BAYDUR,

 • İSPE Sağlık Bilimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. A. Ünsal HEKİMAN,

 • Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk AKSOY,

 • Boya Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı M. Feridun UZUNYOL,

 • Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı Özalp ERKEY,

 • Türkiye Kimya Derneği Başkan Yardımcısı Erkan BAYKUT,

 • Madeni Yağ ve Petrol Ürünleri Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf KOÇAK,

 • Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Metin DEMİR,

 • PETROL-İŞ Genel Başkanı Mustafa ÖZTAŞKIN,

 • Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası Genel Başkanı Muhsin ALKAN,

 • İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Murat AKYÜZ ve

 • Türkiye İlaç Sanayi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz CELAYİR


tarafından işbirliği protokolü imzalandı. Tüm faaliyetlerinde sosyal diyalogu temel alan Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun, Kimya sektörün çok önemli aktörleriyle imzaladığı bu protokol ile Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik sektöründeki mesleklere yönelik standart hazırlama sürecine ilişkin ortak ve güçlü bir adım atılmış oldu.

İmza töreninin ardından, MYK Meslek Standartları Dairesi Başkanı Firuzan SİLAHŞÖR Mesleki Yeterlilik Kurumu, mesleki yeterlilik sistemi, meslek standartları, görevlendirme ve işbirliği süreçleri, kuruluşların rolü ve önemi, sınav ve belgelendirme sisteminin yanı sıra MYK’nın gerçekleştirdiğifaaliyetler ile ilgili olarak bir sunum yaptı.

MYK Yönetim Kurulu tarafından “Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik” sektöründeki meslek standartlarını hazırlamak üzere görevlendirilmesi uygun görülen KİPLAS ile MYK arasında ilerleyen günlerde, meslek haritasının oluşturulması ve standartları oluşturulacak öncelikli mesleklerin belirlenmesini takiben, meslek standardı hazırlamak üzere işbirliği protokolü imzalanacak.

 

Meslek Standartları Dairesi Başkanı Firuzan SİLAHŞÖR’un Protokol İmza Töreninde yaptığı sunuma ulaşmak için tıklayınız