Haberler Turizm, Konaklama, Yiyecek-İçecek Hiz S.K. Hab... Turizm, Konaklama, Yiyecek-İçecek Hizmetleri Sektöründe İşbirliği Protokolü İmzalandı
Turizm, Konaklama, Yiyecek-İçecek Hizmetleri Sektöründe İşbirliği Protokolü İmzalandı

MYK Turizm, Konaklama, Yiyecek-İçecek Hizmetleri sektöründe meslek standartlarının hazırlanması için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) ve Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) ile protokol imzaladı.

Ulusal yeterlilik sisteminin temel bileşenlerinden ilki olan meslek standartlarının hazırlanması çalışmaları kapsamında 22 Mayıs 2009 tarihinde meslek standartları işbirliği protokolünün imzalanmasıyla Turizm, Konaklama, Yiyecek-İçecek Hizmetleri Sektöründe çalışmalar resmen başladı.

Protokol törenine MYK Başkanı Bayram AKBAŞ, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mahmut EVKURAN, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yaygın Eğitim Daire Başkanı Faruk DAŞTANOĞLU, MYK Meslek Standartları Dairesi Başkanı Firuzan SİLAHŞÖR, Kültür ve Turizm Bakanlığı Öğreticisi Figen KUNT, TUROB Genel Sekreteri Levent ERDOĞAN, TUROB Genel Müdürü İsmail TAŞDEMİR, AKTOB Eğitim Koordinatörü Abdullah DURMUŞ ve MYK Sektör Sorumlusu Merve İLKKUTLU AYHAN katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mahmut EVKURAN Protokol töreninde yaptığı konuşmada; Türkiye’de 3.5 milyon insanın turizm sektöründen dolaylı ve doğrudan gelir elde ettiğini, turizmin etkilediği sektör sayısının 50’ye yaklaştığını, sektörde yönlendirici ve lokomotif bir güç olarak Bakanlığının bu başarı ve istikrarı devam ettirebilmesi ve turizmde hizmet standartlarının yükseltilebilmesi için tüm olanakları ile yapılacak her türlü çalışmayı desteklediğini, TUROB ve AKTOB ile işbirliği yapmaktan büyük bir heyecan duyduklarını, standart hazırlama çalışmalarında da Bakanlık-Sektör işbirliğinin güzel bir örneğinin daha sergileneceğine inandığını dile getirdi. EVKURAN Turizm Sektöründe meslek standartlarının belirlenmesi çalışmalarının sektörün ve ülkenin kalkınmasına büyük yarar sağlayacağını da sözlerine ekledi.

TUROB Genel Sekreteri Levent ERDOĞAN ise Kültür ve Turizm Bakanlığı ve AKTOB ile çalışmaktan büyük memnuniyet duyacaklarını, Bakanlık ve sektörün örnek işbirliği sergilediğini dile getirdi.

Çalışmaların tamamlanmasıyla Turizm, Konaklama, Yiyecek-İçecek Hizmetleri Sektöründe 25 mesleğin farklı yeterlilik seviyelerindeki meslek standartları belirlenmiş olacak.


Protokol kapsamında standardı hazırlanacak meslekler için tıklayınız...

Süreç Nasıl İşliyor?

Ulusal Meslek Standardı Hazırlanması Hakkında Yönetmeliğe göre; meslek standartları Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından görevlendirilen kurum veya kuruluşlara hazırlatılır. Görevlendirilecek kurum ve kuruluşlar MYK Yönetim Kurulu kararıyla belirlenir. Sürecin devamında, Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü imzalanan kuruluşlar, sektördeki mesleklerin standartlarını MYK ile işbirliği halinde hazırlar ve taslak standartlar ilgili Sektör Komitesi’ne sunulur. Sektör komitesinde incelenen ve doğrulanan standartlar MYK Yönetim Kurulu’nun onayını müteakip Resmi Gazete’de yayımlanarak Ulusal Meslek Standardı olarak yürürlüğe girer.

MYK Yönetim Kurulu tarafından belirlenen öncelikli sektörlere yönelik değerlendirmeler kademeli olarak yürütülmekte olup, önümüzdeki dönemlerde görevlendirilen kuruluşlarla İşbirliği Protokolleri’nin imzalanmasına devam edilecektir.

Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan herhangi bir ücret ve başka hak talep etmeksizin meslek standardı hazırlamak, geliştirmek ve güncellemek konularında istekli olan kuruluşların seçimine ve sorumluluklarının tanınmasına ilişkin usul ve esaslar belirlenmiş ve Yönetim Kurulu tarafından onaylanmıştır. Kurum ve Kuruluşların görevlendirilme süreci, ölçütleri ve görevleri için tıklayınız...