Haberler Tekstil, Hazır Giyim, Deri S.K. Haberleri MYK Tekstil, Hazır Giyim, Deri Sektör Komitesi Toplandı
MYK Tekstil, Hazır Giyim, Deri Sektör Komitesi Toplandı

MYK Tekstil, Hazır Giyim, Deri Sektör Komitesi, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) tarafından Deri alanında farklı yeterlilik seviyelerinde hazırlanan           taslak meslek standartları ile ilgili görüş bildirmek, taslak meslek standartları hakkında kurum ve kuruluşlardan gelen görüş ve önerileri değerlendirmek ve taslak standartlara MYK Yönetim Kuruluna sunulmadan önceki son şeklini vermek amacıyla 30 Eylül-1 Ekim 2010 tarihlerinde iki toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda ilk olarak MYK Tekstil Hazır Giyim Deri Sektör Komitesi Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) temsilcisinin değişmesi üzerine, sektör komitesi başkanlık seçimi tekrarlandı. Komite üyeleri Sektör Komitesi Başkanlığına YÖK temsilcisi Doç. Dr. Saliha AĞAÇ’ın seçilmesine oybirliğiyle karar verdi. Saliha AĞAÇ’tan boşalan Başkan Vekilliği için de TİM Temsilcisi Ümit ÖZÜREN seçildi.

İTKİB standart hazırlama ekibinden Hüsniye GÖKART ve Özlay BÜLBÜL’ün de katılım sağladığı toplantıda, Sektör Komitesi Üyeleri görüş süresi tamamlanan ve gelen görüşler doğrultusunda revize edilen taslak meslek standartlarını inceledi ve görüşleri tartıştı.

İki gün süren toplantının sonucunda söz konusu mesleklerinin üzerinde karar verilen değişiklikler yapıldıktan sonra MYK Yönetim Kurulu’na sunulmasına kararı verildi.

Deri İşlenti Operatörü (Seviye 4), Deri Yaş İşlenti Sorumlusu (Seviye 5), Deri Kuru İşlenti Sorumlusu (Seviye 5), Deri Bitim İşlemleri Sorumlusu  (Seviye 5), Deri Ayakçı (Seviye 3) ve Deri Model Makineci (Seviye 4) meslekleri MYK Yönetim Kurulu’nun onayının ardından Resmi Gazetede yayımlanarak Ulusal Meslek Standardı olarak yürürlüğe girecek.tekstil

tekstil111