Haberler İnşaat S.K. Haberleri İnşaat Sektöründe ilk Ulusal Yeterlilikler Belirlendi
İnşaat Sektöründe ilk Ulusal Yeterlilikler Belirlendi

İnşaat sektöründe 3 adet Ulusal Yeterlilik 26.04.2011 tarih ve 2011/31 sayılı Yönetim Kurulu kararıyla kabul edildi.

1 2


Ulusal Yeterlilik Taslakları Mesleki Yeterlilik Kurumunun koordinasyonunda Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) tarafından hazırlandı. Kamuoyu görüşüne ve 54 kurum/kuruluşun resmi görüşüne sunulan taslak yeterlilikler gelen görüş ve öneriler doğrultusunda revize edilerek MYK “İnşaat Sektör Komitesi”nin değerlendirmesine sunuldu.

 

İnşaat Sektör Komitesinin 23.03.2011 tarihli toplantılarında değerlendirilen yeterlilik taslakları MYK Yönetim Kurulu onayına sunuldu ve 26.04.2011 tarih ve 2011/31 sayılı Yönetim Kurulu kararıyla kabul edildi.

 

MYK Yönetim Kurulu tarafından onaylanan Ulusal Yeterliliklere ulaşmak için aşağıdaki linkleri tıklayınız.

 

1- Ahşap Kalıpçı (Seviye 3)

 

2- Betonarme Demircisi (Seviye 3)

 

3- Endüstriyel Boru Montajcısı (Seviye 3)

 

Mesleki Yeterlilik Kurumu ile Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) arasında 08.12.2009 tarihinde İnşaat Sektöründe yeterlilik taslakları geliştirmek üzere protokol imzalanmıştır.

 

Ulusal Yeterliliklerde Belgelendirme Süreci Nasıl İşleyecek?

 

MYK tarafından kabul edilen söz konusu ulusal yeterliliklere göre sınav ve belgelendirme faaliyetleri gerçekleştirmek isteyen kuruluşların TÜRKAK ya da Avrupa Akreditasyon Birliği bünyesinde çok taraflı tanıma anlaşması imzalamış başka akreditasyon kurumlarınca ilgili yeterliliklerde TS EN ISO/IEC 17024 standardına göre akredite edilmiş olmaları ve Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği ile belirlenmiş şartları sağlamaları gerekmektedir.

 

Akreditasyon şartını sağlayamayan kuruluşların ise Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliğinin 18 inci maddesinin ikinci fıkrasına göre akreditasyon sürecinde UYÇ’ deki ulusal yeterliliklere atıf yaparak belgelendirme yapabilmeleri için Kurumumuza yetkilendirilme ön başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

 

Akreditasyon sürecinin tamamlanmasını takiben gerekli şartları sağlayarak MYK tarafından yetkilendirilen kuruluşlar UYÇ’deki ulusal yeterliliklere göre MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerini verebilmektedir.

 

Ulusal Yeterliliklerde Bireylerin Belgelendirilmesi

 

Söz konusu ulusal yeterliliklerde, ilk kuruluşun yetkilendirilmesini takiben ilgili kuruluş tarafından sınav ve belgelendirme faaliyetleri başlatılarak bireylere ilgili yeterliliklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgeleri verilmeye başlanacaktır.

 

2290411