Haberler Genel Haberler MYK Başkanı Sayın Adem CEYLAN SAÜSEM’in sınavlarını denetledi.
MYK Başkanı Sayın Adem CEYLAN SAÜSEM’in sınavlarını denetledi.

MYK Başkanı Sayın Adem CEYLAN; yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAÜSEM) tarafından 29 Eylül 2016 tarihinde Ankara/Çubuk’taki MAN fabrikasından Otomotiv Sac ve Gövde Kaynakçısı Ulusal Yeterliliğinde gerçekleştirilen sınavı denetledi.

 051016-1

SAÜSEM’in gezici sınav birimi vasıtasıyla 29.09.2016 tarihinde yaptığı sınavın denetiminde Sayın CEYLAN’a Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Musa EKEN, MAN Türkiye Genel Müdürü Münir YAVUZ ile diğer yetkililer de eşlik etti.

Denetim kapsamında MYK Başkanı Sayın CEYLAN basına da açıklamalarda bulunarak, bugüne kadar MYK tarafından hazırlanan 676 Ulusal Meslek Standardının Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini, bu standartlara dayalı olarak da 341 Ulusal Yeterlilik geliştirildiği belirtti. Sayın CEYLAN ayrıca, 52 kuruluş tarafından 186 ulusal yeterlilikte sınav ve belgelendirme faaliyetlerinin yürütüldüğünü, 82 bin kişinin MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi aldığını, bu kişilerin sınav ve belgelendirme masrafı olarak 28 milyon TL’nin devlet tarafından karşılandığını, işverene ve işçilere ilave yük getirilmediğini belirtti.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğuna da değinen MYK Başkanı; 48 meslekte belge zorunluluğunun olduğunu, bu mesleklerden 7 tanesinin otomotiv sektöründe yer aldığını, yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarının gezici sınav birimleri marifetiyle ülkemizin her tarafında gerekli şartların sağlanmasıyla Kurumun denetim ve gözetimi altında sınavlar yapabildiklerini, cezai yaptırımla karşılaşmamak için çalışanların son ana bırakmadan yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına başvurarak bilgi ve becerilerini belgelendirmelerinin önemine değindi.  

051016-2

Misafirperverliklerinden dolayı MAN Türkiye ekibine teşekkür ediyoruz.