Haberler Genel Haberler 1 Ulusal Meslek Standardı Revize Edildi
1 Ulusal Meslek Standardı Revize Edildi

Turizm, konaklama, yiyecek-içecek hizmetleri sektöründe; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından hazırlanan ve 09.08.2011 tarih ve 28020 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren bir adet Ulusal Meslek Standardı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRSAB ve Türk Hava Yolları (THY) tarafından revize edilmiş olup, 11/09/2015 tarih ve 29472 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’nun 21/3 maddesinde “Yürürlükte olan meslek standartları en geç beş yılda bir yeniden değerlendirilir. Gerekli görülen meslek standartları, standart hazırlama usulüne göre yenilenir” hükmü yer almaktadır.

Bu kapsamda, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB tarafından hazırlanan “Seyahat Acentası Satış Görevlisi (Seviye 4)” Ulusal Meslek Standardının, ilgili diğer sektörlerin de ihtiyacını karşılayacak şekilde revize edilmesine karar verilmiş ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRSAB ve THY tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda söz konusu standart “Seyahat Satış Görevlisi (Seviye 4)” olarak revize edilmiş ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Revize edilen ve yürürlüğe konulan Ulusal Meslek Standartları sayısı 42’ye ulaşmıştır.

Revize edilmiş standartlar hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki linkleri tıklayınız.

Seyahat Satış Görevlisi (Seviye 4)

resmi-gazete-gozluk18