Haberler Genel Haberler 6645 Sayılı Kanun İş Dünyası Temsilcileri İle Değerlendirildi
6645 Sayılı Kanun İş Dünyası Temsilcileri İle Değerlendirildi

İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) ev sahipliğinde, iş dünyası ve kamu temsilcilerinin katılımı ile 29 Mayıs 2015 tarihinde, Ankara’da “6645 sayılı Kanun ile Getirilen İş Sağlığı Güvenliği ve Mesleki Yeterlilik Değişiklikleri”nin ele alındığı bir bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir. 

Açılış konuşmalarında ilk olarak, İNTES Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Gürhan ÖZDEMİR, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan 40 meslek için mesleki yeterlilik belgesiyle çalışma zorunluluğunun getirildiğini belirterek, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile önemli düzenlemelerin yapıldığını ve bu düzenlemelerin özellikle inşaat sektörü açısından çok önemli olduğunu ifade etmiştir.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkanı Sayın Bayram AKBAŞ açılış konuşmasında, MYK’nin ülkemizde yaşanan belge enflasyonu ortadan kaldırmak için kurulduğunu belirterek, 6645 sayılı Kanun ile bu anlamda ciddi adımların atıldığını vurguladı. Söz konusu kanunla MYK'nin kurumsal kapasitesini güçlendirdiklerini anlatan Sayın AKBAŞ, kalite güvence sisteminin daha da iyileştirilmesi amacıyla MYK’ de denetim dairesinin kurulduğunu, kalite güvenceyi sürdürülebilir kılmanın ve güçlendirmenin önemine değinmiştir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Sayın Kasım ÖZER ise inşaat sektörünün dünyanın her yerinde en tehlikeli, önemli ve lokomotif sektör olduğunu söyleyerek iş sağlığı güvenliği açısından Kanunun ülkemize hayırlı olması temennilerinde bulunmuştur.

 

20        53

Açılış konuşmalarının ardından konu ile ilgili teknik sunumlarla detaylı bilgiler paylaşan uzmanlar soru cevap oturumunda Kanun değişikliği ile ilgili merak edilenleri cevapladı.

 

21

20