Haberler Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı MYK Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Hibe Desteğinin Açılış Toplantısı Gerçekleştirildi
MYK Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Hibe Desteğinin Açılış Toplantısı Gerçekleştirildi

Mesleki Yeterlilik Kurumu ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından yürütülen işbirliği kapsamında ülkemizin gelir ve prestij kaynaklarından biri olan turizm sektörünün düzenlemesi ve geliştirmesine destek olmak ve nitelikli ve belgeli işgücünün yaygınlaşarak turizm sektöründe hizmet kalitesinin artırmak amacıyla turizm hibe desteği sağlanmıştır. Turizm, Konaklama, Yiyecek-İçecek Hizmetleri Sektöründe sağlanan MYK Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Hibe Desteğinin Açılış Toplantısı 5 Ağustos 2021 tarihinde online olarak gerçekleştirilmiştir.

Proje hakkında genel bilgilendirme ile başlayan toplantı protokol konuşmalarıyla devam etmiştir. Konuşmalar sırasıyla; MYK Başkanı Sayın Adem CEYLAN, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Ekonomik Kapsayıcılık Uzmanı Alara KOÇOĞLU, MYK Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanı Mehmet ORDUKAYA ve Ankon Danışmanlık Proje Uzmanı Yasemin KERİMOĞLU tarafından yapılmıştır.

MYK Başkanı Sayın Adem CEYLAN konuşmasında sektöre ilişkin belgelendirme istatistiklerine yer vererek, Hibe sağlanacak proje kapsamında ulusal yeterlilik sisteminin işlerliği ile piyasaya nitelikli iş gücü sağlanması konularında büyük önem taşıdığını belirtmiştir.

050821-1

MYK bünyesinde ortak akıl ve katılımcı anlayış çerçevesinde sektörün ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen meslek standartları ile yeterlilikler sayesinde eğitim ve istihdam arasındaki uyumun güçlendirilmesine, eğitim müfredatlarının çağın gereksinimlerini karşılayacak şekilde revize edilmesine ve bireylerin sahip olduğu bilgi, beceri ve yetkinliklerin tanınarak belgelendirilmesine katkı sağlandığını ifade etmiş, Sayın CEYLAN, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile yürütülecek olan projenin ülkemize büyük faydalar sağlamasını temenni ettiğini belirterek konuşmasını sonlandırmıştır.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Uzmanı Alara KOÇOĞLU konuşmasında EBRD’nin destekleri hakkında bilgilendirme yaparak, turizm sektöründe sağlamış oldukları hibe hakkında detaylı bilgiler vermiştir.

050821-2

050821-3

MYK Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanı Sayın Mehmet ORDUKAYA yürütülecek olan projenin temel amacından, diğer projelerle ile olan farkından, yapılacak izleme faaliyetlerinden ve projenin uygulanmasına ilişkin bazı bilgilerden kısaca söz etmiş, gerçekleştirilecek faaliyetler hakkında katılımcılara özet bir bilgilendirme yapmıştır. Konuşmalarının ardından faydalanıcı Kuruluşlara da söz veren Sayın ORDUKAYA Kuruluşlardan gelen soru ve önerilerden sonra konuşmasını tamamlamıştır.

050821-4

Yapılan konuşmaların ardından Ankon Danışmanlık Proje Uzmanı Yasemin KERİMOĞLU tarafından kapanış konuşması yapılmış ve toplantı sona ermiştir.

Hibe ile ilgili detaylara aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.myk.gov.tr/turizmhibesi

050821-1

 
1638667965.069 - 05.12.2021 02:06:26 - 10.6.40.128 - [54.227.97.219]