Haberler Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı MYK’dan e-Devlet Kapısında Yeni Bir Hizmet: Sınav Görevlilerinin Yönetimi
MYK’dan e-Devlet Kapısında Yeni Bir Hizmet: Sınav Görevlilerinin Yönetimi

Kamuda bürokrasinin azaltılarak hizmetlerin ve verimliliğin artırılması için her geçen gün sayısı artan e-devlet hizmetlerine yeni bir hizmet de Mesleki Yeterlilik Kurumundan.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen Ar-Ge ve yazılım geliştirme çalışmaları sonucunda yürürlüğe konulan e-devlet entegrasyonlu yeni sınav görevlileri yönetim modülü ve güncellenen onay süreci ile sınav görevlilerinin sisteme dahil olması ve kuruluşlar tarafından yönetimi çok daha etkin, hızlı ve detaylı bir hale getirilmiştir.

E-Devlet entegrasyonlu yeni MYK Web Portal modülü ile sınav görevlileri kendi profillerini oluşturarak (MEB, YÖK VE SGK ile anlık veri doğrulama hizmeti ile) deneyim ve eğitim bilgilerini MYK sistemine aktarabilmekte, görev kapsamlarını kendileri yönetebilmekte, görev geçmişlerini ve verileri görüntüleyebilmekte, böylelikle sınav görevlendirmelerine ilişkin sürece daha hâkim olabilmektedirler. Aynı zamanda kuruluşlar izin verilen sınav görevlilerinin profillerini inceleyerek ölçütleri karşıladığından emin oldukları kişiler için onaylama işlemini gerçekleştirerek Kurum onayı bekleme bürokrasisinden kurtulmaktadırlar.

Yeni sınav görevlilerinin sisteme nasıl kayıt olacağı, mevcut sınav görevlilerinin yeni modüle nasıl geçiş yapacağı ve kuruluşların bu kişilerin görevlendirmelerini nasıl yöneteceklerine ilişkin konular ilgili kılavuzda detaylı şekilde açıklanmıştır.

1 Temmuz 2021’de yeni modülün tamamen yürürlüğe girmesi ile yeni sınav görevlileri sadece yeni modülden eklenebilecek, mevcut sınav görevlilerine ilişkin değişiklikler yeni modülden gerçekleştirilebilecek, eski modülde kayıtlı olan kişiler onaylı oldukları kapsamlarda görevlerine devam edebileceklerdir. 31 Aralık 2021’den itibaren yeni modüle geçiş yapmayan sınav görevlilerine yeni görevlendirmeler yapılamayacaktır.

MYK sisteminde görev alan, almak isteyen ve görevlendirme yapmakta olan tüm ilgililere duyurulur.

e-Devlet Kapısı Üzerinden Sunulan Mesleki Yeterlilik Kurumu Hizmetleri:

- Belge Durumu, Teşvik ve Hibe Sorgulama
- Belge Vermeye Yetkili Kuruluşlar ve Ücret Tarifeleri
- MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Doğrulama
- MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama
- Sınav Geçmişi Sorgulama
- Hareketlilik Belgesi Sorgulama
- Hareketlilik Belgesi Doğrulama
- Mesleki Yeterlilik Kurumu/Mesleki Yeterlilik Belgesi Aday Bilgisi Sorgulama (YENİ)
- Mesleki Yeterlilik Kurumu/Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama (YENİ)
- Sınavlarda Değerlendirici Olarak Yer Alan Kişilerin Bilgilerini Sorgulama / Güncelleme (YENİ)

e-Devlet Kapısı üzerinden tüm MYK hizmetlerine ulaşmak için tıklayınız.

 
1638657570.685 - 04.12.2021 23:13:11 - 10.6.40.127 - [54.158.251.104]