Haberler Sınav ve Belgelendirme Dairesi Bşk. Haberleri MYK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Tarafından Samsun’da Düzenlenen “Güvenli İnşaat Sempozyumunda” İnşaat Sektöründe Mesleki Yeterlilik ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Hakkında Bilgilendirme Yaptı.
MYK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Tarafından Samsun’da Düzenlenen “Güvenli İnşaat Sempozyumunda” İnşaat Sektöründe Mesleki Yeterlilik ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Hakkında Bilgilendirme Yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 29-30 Kasım 2017 tarihlerinde Samsun’da düzenlenen ve işveren ile işyeri temsilcilerinin katılım sağladığı konferansta, tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamında zorunlu hale getirilen "MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ve İnşaat Sektöründeki Gelişmeler” ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

011217-1

Katılımcılara MYK, Ulusal Yeterlilik Sistemi ve belge zorunluluğuna ilişkin bilgilendirme yapan MYK Uzmanı Fatih BİLEN MYK’nin kurmuş olduğu ulusal yeterlilik sistemi kapsamında sınav ve belgelendirme faaliyetlerine ilişkin detaylı bilgiler vererek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğler ile tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamındaki 81 meslek dalında Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildiğini ve bunun yanı sıra zorunluluk kapsamında kişilerin sınav ve belge ücretlerinin İşsizlik Sigortası Fonundan karşılandığını ifade etti.

011217-2

Sempozyumun son bölümünde ise konuşmacılar tarafından katılımcılardan gelen sorular yanıtlandı.