Haberler Sınav ve Belgelendirme Dairesi Bşk. Haberleri MYK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Tarafından Adana’da Düzenlenen “Güvenli İnşaat Sempozyumunda” İnşaat Sektöründe Mesleki Yeterlilik ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Hakkında Bilgilendirme Yaptı.
MYK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Tarafından Adana’da Düzenlenen “Güvenli İnşaat Sempozyumunda” İnşaat Sektöründe Mesleki Yeterlilik ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Hakkında Bilgilendirme Yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 15-16 Kasım 2017 tarihlerinde Adana’da düzenlenen ve işveren ile işyeri temsilcilerinin katılım sağladığı konferansta, tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamında zorunlu hale getirilen "MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ve İnşaat Sektöründeki Gelişmeler” ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

161117-1

Katılımcılara MYK, Ulusal Yeterlilik Sistemi ve belge zorunluluğuna ilişkin bilgilendirme yapan MYK Birim Koordinatörü MYK’nin kurmuş olduğu ulusal yeterlilik sistemi kapsamında sınav ve belgelendirme faaliyetlerine ilişkin detaylı bilgiler vererek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğler ile tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamındaki 81 meslek dalında Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildiğini ve bunun yanı sıra zorunluluk kapsamında kişilerin sınav ve belge ücretlerinin İşsizlik Sigortası Fonundan karşılandığını ifade etti.

161117-2

Aynı sempozyumda MYK tarafından yetkilendirilen MEYEBEL; MYK Sınav Ve Belgelendirme Süreçleri konulu bir sunum yaparak, Kuruluşların yetkilendirme süreçleri, adayların belgelendirme süreçleri ve sınav ve belgelendirme süreçleri hakkında ayrıntılı bir bilgilendirme yaptı. Son bölümünde ise konuşmacılar tarafından katılımcılardan gelen sorular yanıtlandı.

161117-1