Haberler Sınav ve Belgelendirme Dairesi Bşk. Haberleri MYK, Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesinde (KİDEP) Bilgilendirme Yaptı
MYK, Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesinde (KİDEP) Bilgilendirme Yaptı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından 29-30.09.2017 tarihinde Kızılcahamam’da düzenlenen ve kamu kurumları, sendikalar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılım sağladığı Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi (KİDEP) toplantısında, kayıt dışı istihdamın önlenmesi kapsamında Kurumumuz tarafından yürütülen Ulusal Yeterlilik Sistemi, Sınav ve Belgelendirme faaliyetleri, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu ve teşvikleri ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

021017-2

Toplantının ilk günü Prof. Dr. Cem KILIÇ’ın moderatörlüğünde icra edilen İnşaat Sektöründe Kayıt Dışı İstihdam panelinde, panelistler MYK Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanı Mehmet ORDUKAYA, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Genel Sekreteri Necati ERSOY, Türkiye Yol, Yapı, İnşaat İşçileri Sendikası Danışmanı Celal TOZAN ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Şube Müdürü Serpil PALTUN’un konuşmaları ile İnşaat Sektöründe Kayıt Dışı İstihdam bütünüyle ele alındı.

021017-3

>Paneldeki konuşmasında MYK Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanı Mehmet ORDUKAYA ülkemizde kayıt dışı istihdamı etkileyen en büyük problemin işsizlik olduğunu, işsizlik probleminin temelinde ise mesleksizlik sorununun yer aldığını ifade ederek, ülkemizde ne iş olsa yaparım devrinin tamamlanması için 10 yıldır MYK tarafından gerçekleştirilen çalışmalara ve güncel istatistiklere değindi. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli ve belgeli işgücünün tesis edilmesinin hem işsizliğin hem de kayıt dışı istihdamın azalmasına etki edeceğini söyleyen ORDUKAYA, nitelikli belgeli istihdamında mevcut işveren teşviklerinin MYK ve SGK arasında kurulan web servisi vasıtasıyla yaklaşık 26.000 kişinin teşviklerden yararlandığını ancak yine SGK ile işbirliği içerisinde yürütülecek çalışmalar ile yararlanma şartlarının daha kolay ve uygulanabilir yeni teşviklerin yürürlüğe konulması ile belgeli kişilerin istihdamının teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti. 

021017-4

021017-2