Haberler Sınav ve Belgelendirme Dairesi Bşk. Haberleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Jülide Sarıeroğlu Kurumumuzu Ziyaret Ederek TESK ESYEM Yetkilendirme Törenine Katıldı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Jülide Sarıeroğlu Kurumumuzu Ziyaret Ederek TESK ESYEM Yetkilendirme Törenine Katıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Julide SARIEROĞLU’nun MYK’ya yaptığı ziyaret kapsamında; MYK Başkanı Adem CEYLAN, Kurumun başta sınav ve belgelendirme faaliyetleri olmak üzere çalışma hayatına olan katkıları, eğitim ve istihdam ilişkisinin güçlendirilmesine yönelik yaptığı çalışmalar ile işgücünün mesleki yeterliliklerin artırılması bağlamında hayata geçirdiği projeler hakkında Bakanımıza bilgi verdi.

180917-3

180917-4

Ardından Sayın Bakanımızın himayesinde TESK ESYEM sınav ve belgelendirme kuruluşu yetkilendirme protokolü imza töreni icra edildi. İmza töreni açılış konuşmasında Kurum Başkanımız Adem CEYLAN son dönemde gündemde olan özellikle servis şoförlerinin ve toplu taşıma araçları şoförlerinin mesleklerine ilişkin standart çalışmalarının tamamlandığını ve ulusal yeterliliklerin yayınlanmasını müteakip belgelendirme süreçlerinin TESK ESYEM ile yapılacak işbirliği ile yürütüleceğini belirtmiştir.

180917-5

TESK Genel Başkanı Sayın Bendevi PALANDÖKEN gerekli çalışmaların yürütülerek olumsuzlukların yaşanmadığı ve özellikle okul taşımacılığında velilerin rahat ve huzur içerisinde olacağı bir ortamın oluşturulmasının sağlanacağını ifade etmiştir.

180917-6

Sayın Bakanımız Jülide SARIEROĞLU, 2017-2018 yılı eğitim-öğretim döneminin hayırlı olması temennisi ile konuşmalarına başlamıştır. Kurumumuzun kuruluş aşamalarında da aktif olarak görev aldığını beyan eden Sayın Bakanımız Kurumumuzun genç bir kurum olmasına rağmen önemli işlere imza attığını belirtmiştir. Dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan mesleki yeterlilik sisteminin ülkemizde kurulup işletilmesinden sorumlu olan Kurumumuzun önemli faaliyetler gerçekleştirdiğini ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı için önemli bir ilgili kuruluş olduğunu ayrıca ifade etmiştir. İş dünyasına ivme kazandıracak, iş sağlığı ve güvenliğine uyumlu olarak rekabet edilebilirliği artıracak olan sistemde şeffaf ve akredite belgelendirme kuruluşlarının kilit rol üstlendiğinin altını çizmiştir. Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan ve MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilmiş olan mesleklerde sağlanan kamu desteğinin 2020 yılına kadar devam edeceğini belirtilen Sayın Bakan, Kurumumuz faaliyetleri hakkında da bilgiler vermiştir. TESK ESYEM ile protokolü imzalanacak olan servis ve toplu taşıma araçları şoförlerine ilişkin mesleklerde belgelendirme süreçlerinin başlatılması için gerekli işbirliğinin Kurumumuz ile TESK arasında yapılacağını beyan eden Sayın Bakanımız, özellikle öğrencilerin daha huzurlu ve iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine uygun bir ortamda ev ve okul arası taşımacılığının yapılacağını belirtmiştir. TESK ESYEM’in servis şoförü ve toplu taşıma araçları şoförleri mesleklerinde en geç 2018 yılının ilk yarısında akreditasyon ile ilgili alt yapısını tamamlayarak sınav ve belgelendirme faaliyetlerine başlayabilmesi için gerekli işbirliğinin yapılacağını belirterek sözlerini tamamlamıştır.

180917-7

180917-8

Açılış konuşmalarının sonunda Sayın Bakanımızın himayesinde yetkilendirme protokolü MYK Başkanı Adem CEYLAN,  TESK Genel Başkanı Bendevi PALANDÖKEN ve Sayın Bakanımız Jülide SARIEROĞLU tarafından imzalandı.

180917-10

180917-11

İmzalar sonrasında TESK ESYEM’in yetki belgesi Sayın Bakanımız Jülide SARIEROĞLU tarafından TESK Başkanı Bendevi PALANDÖKEN’e takdim edilmiştir.

Sayın Bakanımıza Kurumumuza yaptıkları bu ziyaret ve verdikleri destek için şükranlarımızı sunuyoruz.

180917-10

 
1547991169.583 - 20.01.2019 14:06:28 - 10.6.30.127 - 100.24.46.10