Haberler Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı Çalışma Hayatında Mesleki Yeterlilik Çalıştayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Dr. Mehmet MÜEZZİNOĞLU’nun Katılımlarıyla Gerçekleştirildi.
Çalışma Hayatında Mesleki Yeterlilik Çalıştayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Dr. Mehmet MÜEZZİNOĞLU’nun Katılımlarıyla Gerçekleştirildi.

Çalışma Hayatında Mesleki Yeterlilik Çalıştayı 23-24 Mayıs 2017 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Dr. Mehmet MÜEZZİNOĞLU, Ankara Milletvekili Sayın Emrullah İŞLER, TOBB Başkan Vekili Sayın Ender YORGANCILAR, HAK-İŞ Genel Başkanı Sayın Mahmut ARSLAN, TÜRK-İŞ Mali Genel Sekreteri Sayın Ramazan AĞAR, TESK Genel Başkanı Sayın Bendevi PALANDÖKEN, ASO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nurettin ÖZDEBİR ve kamu ve sivil toplum kuruluşlarımızın değerli yöneticileri ve Kurumumuz tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarının katılımlarıyla gerçekleştirilen çalıştayda Kurum Başkanımız Sayın Adem CEYLAN tarafından yapılan açılış konuşmasında çalışma hayatında mesleki yeterliliğin unsurları olan meslek standartları, yeterlilikler, ölçme, değerlendirme ve belgelendirme süreçleri ile nitelikli işgücü, üretimde etkinlik, verimlilik ve kalite güvencesi hususlarını değerlendirerek Kurumumuz bünyesinde yürütülen faaliyetlere ilişkin son dönemde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgiler vermiştir. Özellikle İş Sağlığı ve Güvenliği ve çalışma hayatında verimlilik ve etkinlik için MYK Mesleki Yeterlilik Belgesinin önemli bir yer teşkil ettiğinin altını çizen Sayın Adem CEYLAN Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu ve uygulanan teşvikler ile ülkemizin nitelikli ve belgeli insan kaynağının oluşturulmasında kat edilen mesafeye ve çalışma hayatında milli seferberlik kapsamında Kurumumuz tarafından gerçekleştirilen çalışmalara değinmiştir.

240517-1

Çalıştayda konuşma yapan ASO Başkanı Sayın Nurettin ÖZDEBİR, Ankara Sanayi Odası olarak iki yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu ile nitelikli işgücünün belgelendirilmesine destek verdiklerini ifade etmiştir.

240517-1

Türk-İş Mali Genel Sekreteri Ramazan Ağar da mesleki yeterlilik belgelerinin iş güvenliği konusunda faydalı olduğunu belirterek, özellikle belgeli personel çalıştırılmasıyla inşaat sektöründe yaşanan ölümlü kazaların önleneceğine inandıklarını dile getirmiştir.

240517-1

Çalıştayda konuşan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da konfederasyon olarak MYK'nın kuruluşuna her aşamasında katkı verdiklerini, bundan sonra da kurumun misyonunun daha ileriye taşınması noktasındaki çalışmaları destekleyeceklerini belirtmiştir. Hak-İş olarak, sınav ve belgelendirme merkezinin çalışmaları hakkında da bilgi veren Arslan, MYK’nın misyonunu güçlendirecek yeni adımlara ihtiyaç olduğunu ve çalıştayın bu konuda katkı sağlayacağına inandığını ifade etmiştir.

240517-1

İşverenler adına söz alan TOBB Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar da mesleki yeterlilik konusunda ellerini taşın altına koyduklarını ifade ederek, iş sağlığı ve güvenliği konusunda da bir seferberlik başlatıldığını ve bunu sonuna kadar desteklediklerini belirtmiştir.

240517-1

Teşrifleriyle çalıştayımızı onurlandıran Sayın Bakanımız Dr. Mehmet MÜEZZİNOĞLU konuşmasında nitelikli eleman konusunda açığın hızla kapatılması gerektiğinin önemini vurgulayarak "Her işi yaparım" döneminin iş kazalarını da beraberinde getirdiğini aktarmış, "Bugün, 2002 yılına göre, yüz binde 16 küsur olan ölümlü iş kazalarını 9,9'lara çekmiş olmamız bir başarıdır. Aynı zamanda bir ayıptır yani dünya rakamları bunu yüz binde 2-3'lere çektiyse en kısa zamanda biz de, 13 Mayıs'ta iş sağlığı ve güvenliğinde 'hedef sıfır' sloganıyla çıktığımız yolculukta yine ciddi bir mantalite değişimini hep beraber yaşamalıyız. Bu anlamdaki duyarlılığımızı her geçen gün yükseltmemiz lazım." demiştir.

240517-1

Bakan Müezzinoğlu, kaza ortamının minimize edilmesi, yasal düzenlemeler ve kültürel dönüşümle şekillendirilmesi gerektiğini belirterek, 2017 yılı ocak-mayıs itibarıyla iş kazalarında kaybettiğimiz kişi sayısının 404 olduğunu ve kendimize duyduğumuz saygıyı, eşimize, ailelerimize, evlatlarımıza verdiğimiz değeri çalışanımıza vermediğimiz sürece saygın, güçlü, yarınlarda büyük hedefleri olan bir işveren olamayacağımızı belirtmiştir.

240517-1

İşverenin, yanında çalıştırdığı kişinin canını kendininkinden görmesi ve niteliğini sürekli yükseltmesi gerektiğinin altını çizen Müezzinoğlu, "Burada hedefi sertifika almak üzerine kurmayalım, hedefi nitelikli insanın sertifika sahibi olması üzerine kuralım." diye konuşmuştur. Kurumların sertifika eğitimi konusunda ücret sıkıntılarını çözeceklerine de değinen Müezzinoğlu, sınavlarda başarılı olarak sertifika alanların ücretlerinin İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmasına ilişkin teşvik süresinin 2020 yılına kadar uzatılacağını müjdelemiştir. Meselenin para değil mentalite olduğunu belirten Sayın Bakan, çalışanların da işverenlerin de mantalitesinin, insana saygı, insana değer, kendine saygı ve kendisine değer üzerine olması gerektiğini belirtmiştir.

240517-1

240517-1

240517-1

Sayın Bakanın konuşmasının ardından, Türkiye’de enerji ve kaynak alanında ilk kez MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanan kadın belgeli çalışanlara ve 100.000 MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibine belgelerini takdim etmiştir. Çeşitli sektörlerden MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanan kişiler için düzenlenen belge töreninin ardından çalıştayın yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları için düzenlenen bölümüne geçilmiştir.

240517-1

240517-1

Çalışma Hayatında Mesleki Yeterlilik Çalıştayını müteakip Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen V. Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları çalıştayı ve yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarında görev alan kalite yönetim temsilcileri, karar vericileri ve değerlendiriciler için düzenlenen sınav ve belgelendirme seminerinde, yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu temsilcilerine MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu, teşvikler, yetkilendirme kriterleri, sınav uygulamalarında uyulması gereken kurallar ve iç doğrulama faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

240517-1

240517-1

Programın, kapanış konuşmalarında Kurum Başkanımız Sayın Adem CEYLAN Mesleki Yeterlilik ailesi olarak ülkemizde mesleki yeterlilik sistemin iyileştirilmesi için her türlü öneri ve görüşe açık olduğumuzu yinelerken kalite güvencesi hususunda ise en ufak bir taviz vermeden sistemin işletileceğinin altını çizerek bir sonraki çalıştayın daha geniş bir katılım ile yapılmasını planladıklarını iletti. Program Kurum Başkanımızın katılımlarından ötürü yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına ve etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen tüm Kurum personeli teşekkürü ve akabinde çekilen aile fotoğrafı ile son bulmuştur.

240517-1

240517-1

240517-1

240517-1

240517-1

 

Çalışma Hayatında Mesleki Yeterlilik Çalıştayı Resim galerisi için tıklayınız. 

MYK Tanıtım 2017

240517-1

 

 
1614458679.386 - 27.02.2021 21:18:20 - 10.6.40.128 - [3.238.7.202]