Haberler Sınav ve Belgelendirme Dairesi Bşk. Haberleri MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Teslim Töreni İstanbul'da Gerçekleştirildi
MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Teslim Töreni İstanbul'da Gerçekleştirildi

İstanbul Uygulamalı Gaz ve Enerji Teknolojileri Araştırma Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (UGETAM) tarafından düzenlenen teorik ve uygulamalı sınavlara girerek belge almaya hak kazanan gaz yakici cihaz firma personellerinin MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerinin teslimi için 18.11.2016 tarihinde İstanbul’da Mesleki Yeterlilik Belge Töreni gerçekleştirildi. 

211116-1

Törenin açılış konuşmasında UGETAM Genel Müdürü Sayın Şenol YILDIZ, UGETAM’ın bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu personel belgelendirme faaliyetlerine ve faaliyetlere ilişkin hedeflere değinmiştir.

MYK Başkanı Sayın Adem Ceylan açılış konuşmasında, UGETAM’ın MYK tarafından sınav ve belgelendirme yapmak üzere yetki alan ilk kuruluş olduğunu bu kapsamda UGETAM’ın yetkilendirildiği tarih olan 02.10.2009’un, aynı zamanda MYK’nın sınav ve belgelendirme faaliyetlerine başladığı ilk tarih olması nedeniyle de önem arz ettiğini ifade ederek düzenlenen etkinlik için teşekkürlerini iletti. MYK Başkanı Sayın Adem Ceylan artık günümüz dünyasında tüm öğrenme yolları ile edinilen diploma ve belgelerin Mesleki Yeterliliklere dayalı olarak tanımlandığını, ülkemizde ise bu doğrultuda MYK Kanunu gereğince Kurum tarafından yayımlanan meslek standartlarının öğretim müfredatına yansıtılmaya başlandığını ve herhangi bir eğitim sürecine dahil olmadan mesleğini icra eden alaylı kişilerin ise uluslararası akreditasyona sahip Kurum tarafından yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşlarınca meslek standartlarına dayalı olarak yapılan ölçme ve değerlendirmeler sonucunda Mesleki Yeterliliklerini kanıtlayarak belge alabileceklerini vurguladı.  Sayın Ceylan Sayın CEYLAN konuşmasının devamında MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu hakkında katılımcıları bilgilendirmiş, 2017 yılı itibarıyla cezai müeyyidelerin uygulanmaya başlanacağını ifade ederek işverenlerin belgesiz çalışanlarını yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına yönlendirmeleri gerektiğini belirtti.

 211116-2

Açılış konuşmalarını müteakip düzenlenen belge teslim töreninde MYK SBD Daire Başkanı Sayın Mehmet ORDUKAYA gaz yakıcı cihaz personellerine belgelerini takdim etti.

211116-3

Mesleki Yeterlilik Belge Teslim Töreni sonrasında, Kurum Başkanımız Sayın Adem CEYLAN sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanımız Sayın Mehmet ORDUKAYA ile birlikte UGETAM’’ı ziyaret ederek, UGETAM’ın yönetim ofisini, sınav merkezlerini ve laboratuarlarını denetlenmiş ve 11UY0030-4 Doğal Gaz İşletme Bakım Operatörü (Seviye 4) ulusal yeterliliğinde gerçekleştirilen uygulama sınavını gözlemlemiştir. Ayrıca UGETAM tarafından gerçekleştirilen diğer faaliyetler hakkında bilgi alınmıştır.

211116-4

 211116-4

 

211116-4


211116-2