Haberler Sınav ve Belgelendirme Dairesi Bşk. Haberleri II. Eğitim Kongresinde Mesleki Yeterlilikler Tartışıldı
II. Eğitim Kongresinde Mesleki Yeterlilikler Tartışıldı

Mesleki ve teknik eğitimin güncel sorunları ve geleceğiyle ilgili fikir alışverişinde bulunmak, belirlenen konulardaki bilimsel çalışmaları paylaşmak, bu sayede de mesleki ve teknik eğitimi geleceğe güçlü bir şekilde taşımak için ortak bir bilinç oluşturma çabası ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Eğitim Kongresi 24-25 Ekim 2016 tarihlerinde Antalya’da düzenlendi. Milli Eğitim Bakanımız Sn. İsmet YILMAZ’ın teşrifleriyle, kamu kurumlarının, iş dünyasının, meslek kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte mesleki ve teknik eğitim ve mesleki yeterlilikler konusunu farklı yönleri ile ele alan birçok tebliğ katılımcılarla paylaşıldı.

281016-1 281016-2

Etkinliğin birinci gününde yapılan mesleki yeterlilikler panelinde MYK Başkanı Adem CEYLAN mesleki yeterlilik sisteminin önemi ve özelliklerini anlatan sunumunda Türkiye’nin kalkınması ve toplumsal refahının sağlanmasının, istihdam piyasasının sorunlarının çözülmesinin ve iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasının mesleki yeterlilik sisteminin güçlendirilmesinden geçtiğini vurguladı. Ayrıca MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu ve teşviklere ilişkin düzenlemeler hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Akabinde ÖSYM Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Metin TOPRAK Türkiye Yeterlilik Çerçevesi Referanslama Raporu Yazım Ekibi Lideri olarak yaptıkları çalışmalardan bahsederek Türkiye Yeterlilik Çerçevesinin tüm yeterlilikleri kapsayıcı ulusal bir çerçeve olarak geliştirildiğini ve Yüksek öğretim kurulu tarafından desteklendiğini belirtti.

281016-4 281016-3

Kongrenin ikinci gününde MYK Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanı Mehmet ORDUKAYA, MYK mesleki sınav ve belgelendirme sistemi hakkında yaptığı sunumunda MYK kalite güvence sisteminin mesleki yeterlilikler için önemini anlattı.

 

281016-7  281016-6

281016-4