Haberler Sınav ve Belgelendirme Dairesi Bşk. Haberleri İş ve Meslek Danışmaları MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Hakkında Ülke Genelinde İşverenleri ve Çalışanları Bilgilendirecek
İş ve Meslek Danışmaları MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Hakkında Ülke Genelinde İşverenleri ve Çalışanları Bilgilendirecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ilgili kuruluşları Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR),  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM) arasında işbirliği protokolü imzalandı.

140716-2

Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem CEYLAN, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü M. Ali ÖZKAN ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi Başkanı İsmail AKBIYIK’ın imzaladığı protokol çerçevesinde; İŞKUR bünyesinde görev yapan 3707 iş ve meslek danışmanı MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunu işverenlere, çalışanlara ve iş arayanlara anlatmak üzere sahaya inecek.

140716-2

Protokole göre,  81 ilde İŞKUR’ un taşra teşkilatında istihdam edilen yaklaşık 3707 iş ve meslek danışmanı; MYK Belgesi zorunluluğu, işverenlerin maruz kalabilecekleri cezai müeyyideler, MYK belgeli çalışanları istihdam eden işverenlerin yararlanabilecekleri teşvikler ile çalışanların MYK Belgesi ile elde edecekleri kazanımlar hakkında Mesleki Yeterlilik Kurumu uzmanlarınca ÇASGEM tarafından eğitime tabi tutulacak.

140716-2

Eğitimlerini tamamlayan iş ve meslek danışmaları, sahaya inerek 81 ilde işyerlerini ziyaret edecek,  işverenleri ve çalışanları MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu, cezai müeyyideler ve MYK Belgesine sahip olan çalışanların kazanımlarını ve işverenlere yönelik teşvikleri anlatacaklar.   

140716-2