Haberler Sınav ve Belgelendirme Dairesi Bşk. Haberleri MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından 45 Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları yönetici ve temsilcilerinin katılımlarıyla MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğunda gelinen noktanın değerlendirildiği bir toplantı düzenlendi.

060616-1

Söz konusu toplantı 03 Haziran 2016 tarihinde MYK binasında, MYK Başkanı Sayın Adem CEYLAN’nın başkanlığında, MEB Müsteşar Yardımcısı Sayın Doç. Dr. Mustafa Hilmi ÇOLAKOĞLU'nun katılım ve katkılarıyla gerçekleşti.

Çalıştayın açılış konuşmasında MYK Başkanı Sayın Adem CEYLAN, MYK'nın özellikle son yıllarda belgelendirme alanında Kurum tarafından yapılan yatırım ve desteklere değinerek bugüne kadar toplam toplam 17.734 kişiye 9.608.863.67 TL sınav ücret iadesi gerçekleştirildiğini, yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarından beklentilerinin yüksek olduğunu ve talep edilmesi halinde MYK’nın yetkilendirilmiş kuruluşları her zaman yeni hibe ve teşviklerle destekleyebileceğini ifade etti. Konuşmasında, MYK Başkanı Sayın Adem CEYLAN ayrıca, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğuna ilişkin güncel verileri ve gelinen noktayı katılımcılar ile paylaşarak MYK Mesleki Yeterlilik Belgesinin sadece zorunlu olması yönünden değil iş verimi ve iş sağlığı ve güvenliği açısından da işverenler tarafından tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

060616-2

Açılış konuşmasını müteakip, sınav ve belgelendirme alanında yapılan yetkilendirme, rehberlik, izleme ve denetim faaliyetleri ile MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu ve Belgelendirme için Doğrudan AB Hibesi kapsamındaki teşvikler MYK Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanı Mehmet ORDUKAYA tarafından sunum eşliğinde katılımcılara aktarıldı.

Sunum sonrasında MYK Başkanı Sayın Adem CEYLAN yönettiği oturumda, MEB Müsteşar Yardımcısı Sayın Doç. Dr. Mustafa Hilmi ÇOLAKOĞLU, MYK Başkan Yardımcısı Metin KARAMAN ve ilgili Daire Başkanları yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlar temsilcilerinin görüş ve değerlendirmeleri üzerinde karşılıklı fikir alış verişinde bulunarak sorulan sorular cevaplandı.

 

060616-3

060616-4

060616-5

060616-1