Haberler Meslek Standartları Dairesi Başkanlığı Sigorta Sektöründeki Mesleklere Standart Geliyor
Sigorta Sektöründeki Mesleklere Standart Geliyor

Mesleki Yeterlilik Kurumu ile Türk Sigorta Enstitüsü Vakfı (TSEV) ve Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRSB) arasında Sigorta sektöründeki mesleklerinin standartlarının belirlenmesine yönelik protokol imzalandı.

MYK Başkanı Bayram AKBAŞ, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Genel Sekreteri Erhan TUNÇAY ve Türk Sigorta Enstitüsü Vakıf Müdürü Prof. Dr. Suna ÖZYÜKSEL tarafından imzalanan Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü imza töreni 22 Eylül 2010 tarihinde MYK’da gerçekleştirildi.

Protokol imza töreninde konuşan MYK Başkanı Bayram AKBAŞ, TSEV tarafından yapılan meslek standardı hazırlama başvurusunun, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin katılımı ile güç kazandığını söyledi. Konuşmasında protokol öncesi sürece değinen TSEV Müdürü Prof. Dr. Suna ÖZYÜKSEL ise,  işbirliği öncesinde MYK tarafından verilen teknik desteğin çalışmaları hızlandırdığını ve kolaylaştırdığını söyledi. TSRSB Genel Sekreteri Erhan TUNÇAY’ın Türkiye’de Sigorta sektörünün durumu hakkında verdiği bilgilerin ardından protokol taraflarca imzalandı.

40 yıldır sigorta sektörüne başarıyla hizmet veren TSEV ile sigortacılık mesleğinin geliştirilmesi, şirketler arasında dayanışma sağlanması ve haksız rekabetin önlenmesi amacıyla kurulan Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği ile imzalanan protokolle Hayat Grubu Sigortaları Teknik Personeli, Sigorta Acentesi Teknik Personeli, Sigorta Eksperliği, Bireysel Emeklilik Aracısı, Broker Teknik Personel, Aktüer, Sigorta Şirketi Teknik Personeli gibi mesleklerin de arasında bulunduğu 17 mesleğin standardı belirlenecek.

TSEV ve TSRSB ile imzalanan işbirliği protokolü kapsamında standardı hazırlanacak meslekler ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

tsev

Süreç Nasıl İşliyor?

Ulusal Meslek Standardı Hazırlanması Hakkında Yönetmeliğe göre; meslek standartları Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından görevlendirilen kurum veya kuruluşlara hazırlatılır. Görevlendirilecek kurum ve kuruluşlar MYK Yönetim Kurulu kararıyla belirlenir. Sürecin devamında, Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü imzalanan kuruluşlar, sektördeki mesleklerin standartlarını MYK ile işbirliği halinde hazırlar ve taslak standartlar ilgili Sektör Komitesi’ne sunulur.


Sektör komitesinde incelenen ve doğrulanan standartlar MYK Yönetim Kurulu’nun onayını müteakip Resmi Gazete’de yayımlanarak Ulusal Meslek Standardı (UMS) olarak yürürlüğe girer. 

MYK Yönetim Kurulu tarafından belirlenen öncelikli sektörlere yönelik değerlendirmeler ve görevlendirmeler kademeli olarak yürütülmekte olup, önümüzdeki dönemlerde görevlendirilen kuruluşlarla İşbirliği Protokolleri’nin imzalanmasına devam edilecektir. Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan herhangi bir ücret ve başka hak talep etmeksizin meslek standardı hazırlamak, geliştirmek ve güncellemek konularında istekli olan kuruluşların seçimine ve sorumluluklarının tanımlanmasına ilişkin usul ve esaslar belirlenmiş ve Yönetim Kurulu tarafından onaylanmıştır. Kurum ve Kuruluşların görevlendirilme süreci, ölçütleri ve görevleri için tıklayınız...

 
1638680087.271 - 05.12.2021 05:28:28 - 10.6.40.128 - [35.153.166.111]