Haberler Enerji S.K. Haberleri Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü ile İşbirliği Protokolü İmzalandı
Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü ile İşbirliği Protokolü İmzalandı

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü arasında “Yenilenebilir Enerji Kaynakları” alanına ilişkin mesleklerin standardının belirlenmesi amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.

MYK Başkanı Bayram AKBAŞ ile Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Günnur KOÇAR tarafından imzalanan “Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü”nün imza töreni 9 Haziran 2010 tarihinde gerçekleşti.

İki Kurum arasında imzalanan Protokol kapsamında “Yenilenebilir Enerji Kaynakları” alanına ilişkin 18 mesleğin standardı hazırlanacak.

P6090325

Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü ile imzalanan protokol kapsamında standardı hazırlanacak mesleklere ulaşmak için tıklayınız.

Süreç Nasıl İşliyor?

Ulusal Meslek Standardı Hazırlanması Hakkında Yönetmeliğe göre; meslek standartları Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından görevlendirilen kurum veya kuruluşlara hazırlatılır. Görevlendirilecek kurum ve kuruluşlar MYK Yönetim Kurulu kararıyla belirlenir. Sürecin devamında, Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü imzalanan kuruluşlar, sektördeki mesleklerin standartlarını MYK ile işbirliği halinde hazırlar ve taslak standartlar ilgili Sektör Komitesi’ne sunulur.

Sektör komitesinde incelenen ve doğrulanan standartlar MYK Yönetim Kurulu’nun onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak Ulusal Meslek Standardı (UMS) olarak yürürlüğe girer.

MYK Yönetim Kurulu tarafından belirlenen öncelikli sektörlere yönelik değerlendirmeler ve görevlendirmeler kademeli olarak yürütülmekte olup, önümüzdeki dönemlerde görevlendirilen kuruluşlarla İşbirliği Protokolleri’nin imzalanmasına devam edilecektir. Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan herhangi bir ücret ve başka hak talep etmeksizin meslek standardı hazırlamak, geliştirmek ve güncellemek konularında istekli olan kuruluşların seçimine ve sorumluluklarının tanımlanmasına ilişkin usul ve esaslar belirlenmiş ve Yönetim Kurulu tarafından onaylanmıştır. Kurum ve Kuruluşların görevlendirilme süreci, ölçütleri ve görevleri için tıklayınız...