Haberler Meslek Standartları Dairesi Başkanlığı Haberleri Sayın Bakanımız Ömer DİNÇER İlk Ulusal Meslek Standartlarını Kamuoyuna Duyurdu
Sayın Bakanımız Ömer DİNÇER İlk Ulusal Meslek Standartlarını Kamuoyuna Duyurdu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Ömer DİNÇER; ilk ulusal meslek standartlarının Resmi Gazete’de yayımlanması vesilesiyle basın toplantısı düzenledi.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Ömer DİNÇER toplantıda ulusal meslek standartları, ulusal meslek standartlarının etkisi ve hazırlanış süreci konusunda açıklamada bulundu. Mesleki Yeterlilik Kurumunun çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Sayın Bakan toplumun ihtiyaçlarına uyumlu hazırlanan meslek standartlarıyla işgücü verimliliğinin ve ulusal rekabet gücünün artacağını, eğitimin iş piyasasından kopuk olması ve bireylerin mesleksiz olmaları sorunlarının da çözümüne katkı sağlanacağını belirterek Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile birlikte uyum içinde meslek liselerinin programlarının, ulusal meslek standartlarına göre gözden geçirileceğini ifade etti.

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından gerçekleştirilen ve Avrupa Yeterlilik Çerçevesine uygun olan çalışmaların AB sürecine uyum çalışmaları açısından da önem taşıdığını belirten Sayın Bakan MYK’nın ulusal yeterlilik sistemindeki rolünü koordine eden ve denetleyen Kurum olarak vurguladı.

Toplantının soru-cevap bölümünde Sayın Bakan ve toplantıya katılan MYK Başkanı Sayın Bayram AKBAŞ basın mensuplarının konuya ilişkin sorularını yanıtladılar.


Sayın Bakan Ömer DİNÇER’in sunumu için tıklayınız...

Resmi Gazete’de yayımlanan ulusal meslek standartları için tıklayınız...