Haberler Meslek Standartları Dairesi Başkanlığı Mesleki Yeterlilik Kurumu Tarafından Sektör Komitesi Üyelerine Yönelik Eğitim Düzenlendi
Mesleki Yeterlilik Kurumu Tarafından Sektör Komitesi Üyelerine Yönelik Eğitim Düzenlendi

Meslek Standartları Dairesi Başkanlığı tarafından 26-28 Haziran 2019 tarihlerinde, MYK Sektör Komitelerinin etkinliklerinin artırılması, üyelerin dokümanların doğrulama süreçlerine yönelik kapasitelerinin geliştirilmesi, güncellenen ulusal meslek standardı ve ulusal yeterlilik formatları ve yapılan iyileştirme faaliyetleri hakkında komite üyelerinin bilgilendirilmesi amacıyla eğitim düzenlenmiştir.

Eğitimin açılış konuşması Kurum Başkanı Sayın Adem CEYLAN tarafından yapıldı. Açılış konuşmasında Sayın CEYLAN; MYK tarafından ulusal yeterlilik sistemi kapsamında yürütülen faaliyetlere, bahse konu faaliyetlerin yürütülmesinde paydaşların görüş ve katkılarının önemine değinerek sektör komitelerinin UMS ve UY’lerin hazırlanmasında ve onaylanmasındaki rolüne vurgu yaptı.

010719-1

Kurum Başkanı Sayın Adem CEYLAN’ın açılış konuşmasının ardından Meslek Standartları Dairesi Başkanı Sayın Yaprak AKÇAY ZİLELİ tarafından Meslek Standartları Dairesi Başkanlığının görevleri ve sektörler kapsamında geçmişten günümüze gerçekleştirilen çalışmaları anlatan bir sunum yapıldı. Dairemiz bünyesinde gerçekleştirilen iyileştirme çalışmaları kapsamında güncellenen ulusal meslek standardı ve ulusal yeterlilik formatlarına değinilerek söz konusu dokümanlara ilişkin hazırlanan rehberlere vurgu yapıldı.

010719-2

Eğitimin birinci bölümünde Eğitmen Sayın Hayrunisa SALDIROĞLU tarafından ulusal meslek standartları ve ulusal yeterliliklere ilişkin yapılan yeni formatlar tanıtılarak ulusal meslek standardı ve yeterliliklerin hazırlanmasında kullanılan yöntemler hakkında bilgilendirme yapıldı.

MYK Uzmanı Duygu KARACA tarafından sektör komitesi üyelerinin meslek standartlarını doğrularken dikkat etmeleri gereken kriterler hakkında bilgiler verildi.

010719-3

MYK Birim Koordinatörü Aylin RAMANLI tarafından ise yeni ulusal yeterlilik formatı anlatılarak ulusal yeterlilik dokümanları için Sektör Komitesi üyelerince kullanılacak olan ulusal yeterlilik doğrulama kriterleri anlatıldı.

010719-4

Eğitimin ikinci bölümünde ise doğrulama kriterleri uygulamasını içeren bir çalıştay gerçekleştirildi ve ardından MYK Uzmanı Gülçin AKBIYIK tarafından “Yeterlilik Seviyelerinin TYÇ Seviye Tanımlayıcılarına Göre Belirlenmesi Rehberi (Seviye Rehberi)” tanıtıldı.

010719-5

010719-6

Eğitimin son günü sektör komitesi üyelerinin süreçlere yönelik görüş ve önerileri alınarak akabinde Kurum Başkan Yardımcısı Metin KARAMAN tarafından kapanış konuşması gerçekleştirildi. Kapanış konuşmasında Sayın KARAMAN tarafından meslek standartları ve yeterliliklerin hazırlanmasında sektör komitelerinin önemine ve komite üyelerinin bu süreçlerdeki katkısının değerine vurgu yapıldı.

010719-7

Sayın KARAMAN’ın kapanış konuşmasını takiben sektör komitesi üyeleriyle toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.

010719-8

Söz konusu eğitim kapsamında, Kurumumuzun sektör komitesi üyelerinden beklentileri aktarılmış, sektör komitesi üyelerinin süreçlere ilişkin görüş ve önerileri alınmış, geliştirilen yeni formatlar, doğrulama kriterleri ve rehberler hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır.

010719-9

 
1594798902.938 - 15.07.2020 08:15:22 - 10.6.30.127 - [18.208.126.130]