Haberler Meslek Standartları Dairesi Başkanlığı Çocuk Bakım Elemanı (Seviye 3)” ve “Çocuk Bakım Elemanı (Seviye 4)” Ulusal Yeterlilikleri Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından onaylanarak yürürlüğe girmiştir.
Çocuk Bakım Elemanı (Seviye 3)” ve “Çocuk Bakım Elemanı (Seviye 4)” Ulusal Yeterlilikleri Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından onaylanarak yürürlüğe girmiştir.

Çocuk bakım elemanlarının sahip olmaları gereken bilgi, beceri ve yetkinliklerin tanımlandığı söz konusu ulusal yeterliliklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmak isteyen adayların tabi tutulacağı ölçme ve değerlendirme yöntemleri ve başarı kriterleri tanımlanmıştır.

Çocuk bakım elemanları bebeğin/çocuğun/çocukların olduğu ev ve diğer ortamlarda (anasınıfı, anaokulu, özel eğitim kurumları, kreş, yuva ve bakımevleri, çocuk evi, cezaevi, çocuk yuvaları, hastane bünyesindeki okullar, işyeri gibi kurum/kuruluşlarda) görev yapmaktadır.

Çocuk Bakım Elemanı yeterliliklerinde adaylardan iş sağlığı ve güvenliği, çevre koruma ve kalite gereklilikleri çerçevesinde ve görev talimatlarına göre bebek ve çocuk bakımını gerçekleştirmesi, bebek ve çocuğun gelişimini ve eğitimini destekleyen faaliyetlerde bulunması ve çocuklarla yapılacak etkinliklere destek vermesi beklenmektedir. Ayrıca sınava katılacak adayların çocuk bakım süreçlerinde çocuğun güvenliğine ilişkin koruma önlemlerini net olarak bilmesi beklenmektedir.

Çocuk Bakım Elemanı (Seviye 3)” ve “Çocuk Bakım Elemanı (Seviye 4)” MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmak isteyen adayların yeterliliklerde tanımlanan hem teorik hem de performans sınavlarından başarılı olmaları gerekmektedir.

Çocuk Bakım Elemanı (Seviye 3)” ve “Çocuk Bakım Elemanı (Seviye 4)” ulusal yeterliliklerinde sınav ve belgelendirme faaliyetleri MYK tarafından yetkilendirilecek olan sınav ve belgelendirme kuruluşlarınca gerçekleştirilecek ve başarılı olan bireyler MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olacaktır.

cocuk

 
1590913767.782 - 31.05.2020 09:03:07 - 10.6.30.127 - [3.235.75.174]