Haberler Meslek Standartları Dairesi Başkanlığı Motosikletli Kurye Ulusal Yeterliliği Onaylandı.
Motosikletli Kurye Ulusal Yeterliliği Onaylandı.

Kendisine teslim edilen ürünü (gönderiyi) müşteriye motosikletle ulaştıran Motosikletli Kurye mesleğine yönelik sınav ve belgelendirme süreçlerini düzenleyen ulusal yeterlilik onaylandı.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Çalışma Grubu tarafından hazırlanan ve MYK Yönetim Kurulu kararı ile onaylanarak yürürlüğe giren Motosikletli Kurye ulusal yeterliliğinde kuryelerin sahip olması gereken bilgi ve beceriler ile bu alanda MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmak isteyen adayların tabi tutulacağı sınav ve belgelendirme yöntemleri ve başarı kriterleri tanımlanmıştır.

Bu kapsamda sınava girecek adaylardan;

• İş sağlığı ve güvenliği, çevre koruma ve kalite gereklilikleri çerçevesinde ve görev talimatlarına göre kendisine teslim edilen ürünü (gönderiyi) müşteriye motosikletle ulaştırmaları,

• Gönderi teslim sürecinde trafik kuralları ile güvenli sürüş tekniklerine uygun hareket etmeleri beklenmektedir.

Sınava katılacak adayların 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun ilgili maddelerinde belirtilen sürücü belgesine sahip olması gerekmektedir.

“Motosikletli Kurye (Seviye 3)” ulusal yeterliliğinde sınav ve belgelendirme faaliyetleri MYK tarafından yetkilendirilecek olan sınav ve belgelendirme kuruluşlarınca gerçekleştirilecektir.

“Motosikletli Kurye (Seviye 3)” MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmak isteyen adayların yeterliliklerde tanımlanan hem teorik hem de performans sınavlarından başarılı olmaları gerekmektedir.

Ulusal yeterliliğe ulaşmak için tıklayınız.

 

 
1679552850.642 - 23.03.2023 07:01:13 - 10.6.40.127 - [3.236.241.39]