Haberler Meslek Standartları Dairesi Başkanlığı Haberleri Mesleki Yeterlilik Kurumu, Haber Kameramanı (Seviye 6) Ulusal Meslek Standardı Hazırlama Çalıştayına Ev Sahipliği Yaptı
Mesleki Yeterlilik Kurumu, Haber Kameramanı (Seviye 6) Ulusal Meslek Standardı Hazırlama Çalıştayına Ev Sahipliği Yaptı

Ulusal Meslek Standartları, iş piyasasının talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda MYK’ya başvuruda bulunan ve MYK tarafından görevlendirilen sektörünü temsil kabiliyetine sahip kurum/kuruluşlarca ya da MYK tarafından oluşturulan meslek ve sektörle ilgili tarafların temsil edildiği çalışma gruplarınca hazırlanmaktadır.

091018-2

Haber Kameramanı mesleğine ilişkin meslek standardının ve yeterliliğinin hazırlanması amacıyla 06 Haziran 2018 tarihinde Türkiye Haber Kameramanları Derneği ile Ulusal meslek standardı ve Ulusal yeterlilik hazırlama işbirliği protokolü imzalanmıştır.

Bu bağlamda, Haber Kameramanı meslek standardını hazırlamak üzere 04-05 Ekim 2018 tarihlerinde meslek standardı hazırlama çalıştayı Mesleki Yeterlilik Kurumunda gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen çalıştaya A Haber, ATV, CNN, NTV, KTR, Kanal D ve Anadolu Ajansından haber kameramanları katılım sağlamıştır.

Kurumumuzun ev sahipliği yaptığı Haber Kameramanı meslek standardının hazırlanması çalıştayının açılışına Meslek Standartları Dairesi Başkanı Sayın Yaprak AKÇAY ZİLELİ katılmış, ulusal yeterlilik sisteminden ve hazırlanacak olan meslek standardının teknik bileşenlerinden bahsederek, iki gün sürecek olan çalıştayın verimli ve etkin geçmesi temennisinde bulunmuştur.

Gerçekleştirilen çalıştayın bir bölümüne Kurum Başkanımız Sayın Adem CEYLAN’ dakatılım sağlamış ve süreci yakıdan takip ettiğini belirmiştir. Hazırlanacak olan Haber Kameramanı meslek standardının hem sektöre hem de ulusal Yeterlilik sistemine katkı sağlayacağını belirterek sektör için hayırlı olması temennisinde bulunmuştur.

091018-3

Çalıştayda hazırlanan Haber Kameramanı (Seviye 6) taslak meslek standardı ilgili kurum ve kuruluşlara görüşe gönderilerek, gelen görüşler doğrultusunda gözden geçirildikten sonra MYK Medya, iletişim ve Yayıncılık Sektör Komitesinin görüşüne sunulacaktır.

091018-4

091018-2

 
1558303768.774 - 19.05.2019 22:43:07 - 10.6.30.127 - 3.208.22.127