Haberler Meslek Standartları Dairesi Başkanlığı Haberleri Ulusal Meslek Sınıflama Sistemi Çalışma Grubu 1. Toplantısı Yapıldı.
Ulusal Meslek Sınıflama Sistemi Çalışma Grubu 1. Toplantısı Yapıldı.

Ulusal Meslek Sınıflama Sistemi Çalışma Grubu 1.toplantısı 30 Ocak 2018 tarihinde Mesleki Yeterlilik Kurumunun ev sahipliğinde yapılmıştır.

Ulusal İstihdam Stratejisi Eylem Planları (2017-2019) kapsamında temel politika eksenlerinden biri “Eğitim İstihdam İlişkisinin Güçlendirilmesi” olarak belirlenmiş ve “Ülkemizde icra edilen mesleklerin ve tanımlarının yer aldığı ulusal meslek sınıflama sistemi oluşturulacak, işgücü piyasasının kuramsal, istatistiki ve bilişim altyapısı bu sınıflama sistemine göre yeniden düzenlenecektir” tedbiri Kurumumuz sorumluluğuna bırakılmıştır.

Bu kapsamda MYK koordinasyonunda Yükseköğretim Kurulu (YÖK),Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsilcilerinden oluşan bir çalışma grubu oluşturulmuştur. Çalışma grubu ilk toplantısını 30 Ocak 2018 tarihinde MYK da gerçekleştirmiş ve toplantı kapsamında sistemin kurulması ve işletilmesine yönelik görüş alışverişinde bulunulmuş ve çalışma planı değerlendirilmiştir. Bu çerçevede, çalışmalara meslek sınıflama sistemlerinin araştırılması çalışmaları ve raporlanması faaliyetleri ile başlanacaktır.

 

31.01.2018 - meslek