Haberler Meslek Standartları Dairesi Başkanlığı Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile Madde Bağımlılığı Danışmanı (Seviye 6) Ulusal Yeterliliği Hazırlama İşbirliği Protokolü İmzalandı.
Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile Madde Bağımlılığı Danışmanı (Seviye 6) Ulusal Yeterliliği Hazırlama İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında “Madde Bağımlılığı Danışmanı (Seviye 6)” ulusal yeterliliğinin hazırlanması amacıyla 25 Mayıs 2017 tarihinde işbirliği protokolü imzalandı.

MYK’da gerçekleştirilen törene Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Sayın Adem CEYLAN ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Müdürü Sayın Savaş YILMAZ ve ilgililer katılım sağladı.

250517-4

MYK Başkanı Sayın CEYLAN törende yaptığı konuşmada; uyuşturucuyla mücadele alanında önemli bir rol üstlenecek olan “Madde Bağımlılığı Danışmanı” mesleğinin ulusal yeterliliğinin hazırlanmasıyla, madde bağımlılığı danışmanlarının sahip olması gereken bilgi, beceri ve yetkinlikler ile sınav ve belgelendirmeye yönelik esasların tanımlanacağını ve bu sayede belgelendirme faaliyetleri için ilk adımın atılmış olacağını belirtti.  

250517-5

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen ve Bakanlığımız dahil toplam 7 Bakanlığın sorumlu kurum olarak yer aldığı “Uyuşturucuyla Mücadele Eylem Planından” da bahseden Ceylan, eylem planı kapsamında “Madde Bağımlılığı Danışmanlığı alanında ulusal meslek standardı ve ulusal yeterliliklerin hazırlanması” faaliyetinin bulunduğunu ve söz konusu faaliyetten sorumlu kurum olarak MYK ve Yeşilay’ın belirlendiğini ifade etti. Bu kapsamda, “Madde Bağımlılığı Danışmanı (Seviye 6)” ulusal meslek standardına dayalı ulusal yeterliliklerin hazırlanması çalışmasının eylem planı kapsamında da büyük önem taşıdığını vurgulayarak, Yeşilay ile yapılacak işbirliği protokolünden ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

 250517-6

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Müdürü Savaş YILMAZ ise; uyuşturucuyla mücadele alanında özellikle rehabilitasyon sürecinde Yeşilay olarak yürütülen faaliyetlerden bahsetti ve bu alanda madde bağımlılarına yönelik verilen danışmanlık hizmetlerinde yanlış uygulamaların önüne geçmek ve hizmette kalite sağlamak amacıyla, Madde Bağımlılığı Danışmanı olarak çalışanların mesleki yeterliliklerinin belirlenmesi çalışmasını başlattıklarını belirtti. 

İşbirliği protokolü; yapılan konuşmaların ardından Sayın CEYLAN ile Sayın YILMAZ tarafından imzalandı.


250517-6

 
1614458775.163 - 27.02.2021 21:19:56 - 10.6.40.128 - [3.238.7.202]