Haberler Meslek Standartları Dairesi Başkanlığı Haberleri Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü (İETT) arasında “Metrobüs Şoförü Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü” İmzalandı.
Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü (İETT) arasında “Metrobüs Şoförü Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü” İmzalandı.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü (İETT) arasında Metrobüs Şoförü mesleğinde sınav ve belgelendirme esaslarını belirleyen ulusal yeterliliklerin hazırlanması amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

160217-1

İETT’nin Genel Müdürlük binasında gerçekleştirilen törene Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem CEYLAN ile İETT Genel Müdürü Arif EMECEN ve ilgililer katılım sağladı.

MYK Başkanı Sayın CEYLAN törende yaptığı konuşmada; şoförlük alanındaki mesleklerin ulusal meslek standartlarının hazırlanarak yürürlüğe girdiği, bahse konu meslekler arasında daha önce İETT ile yapılan işbirliği kapsamında hazırlanan Metrobüs Şoförü Ulusal Meslek Standardının da bulunduğunu dile getirdi. Metrobüs Şoförü Ulusal Meslek Standardına dayalı sınav ve belgelendirme esaslarını düzenleyen ulusal yeterlilik hazırlama çalışmaları için İETT ile yapılacak işbirliği protokolünden ötürü duyduğu memnuniyeti ifade etti.

 160217-2

Sayın CEYLAN; toplu taşıma araçlarını kullanan şoförlerin mesleki yeterliliklerinin belirlenmesinin önemine değinerek; toplu taşıma araçlarının kullanımından kaynaklı sorunların yaşandığını, bu sorunların asgariye indirilmesi için meslek standartlarına ve yeterliliklere uygun eğitim almış ve belgelendirilmiş kişilerin mesleklerini icra etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

İETT Genel Müdürü Sayın Arif EMECEN ise yaptığı konuşmada; vatandaşlara sunulan hizmetin kalitesinin artırılması ve sürdürülmesi için şoförlerin mesleki yeterliliklerini tanımlayacak olan ulusal yeterlilikleri hazırlamak amacıyla protokolün yapıldığını ifade etti. Sayın EMECEN; metrobüs şoförlerinin mesleki yeterliliklerinin, eğitim programlarının belirlenmesi ve mesleki yeterlilik belgeleri ile belgelendirilmelerinin sağlanması için işbirliği çalışmasını başlattıklarını belirtti.

160217-3

Bu sayede bugüne kadar İstanbul’da yaptıkları ve sürdürdükleri toplu taşıma hizmetlerinin daha kaliteli sunulmasını hedeflediklerini vurgulayan Sayın EMECEN; İstanbul’da önümüzdeki dönemde mesleki yeterlilik belgesi sahibi şoförleri yollarda görmeyi arzu ettiklerinin altını çizdi. 

İşbirliği protokolü; konuşmaların ardından Sayın CEYLAN ile Sayın EMECEN tarafından imzalandı.