Haberler Meslek Standartları Dairesi Başkanlığı Haberleri MYK İTKİB ve TTSİS'de Bilgilendirme Toplantıları Yaptı
MYK İTKİB ve TTSİS'de Bilgilendirme Toplantıları Yaptı

Tekstil, Hazır Giyim, Deri Sektöründe meslek standardı hazırlamak üzere görevlendirilen İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) ve Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası (TTSİS)’nda bilgilendirme toplantıları yapıldı.

3 Mart 2009 tarihinde gerçekleştirilen toplantıya Kurumumuzdan Meslek Standartları Dairesi Başkanı Firuzan SİLAHŞÖR ile Tekstil, Hazır Giyim, Deri Sektör sorumlusu Hilal DOĞRUÖZ ÖZER; İTKİB ve TTSİS’den meslek standardı hazırlama ekipleri katıldı.

Meslek standardı hazırlama sürecine ilişkin İTKİB ve TTSİS standart hazırlama ekiplerine bilgi vermenin amaçlandığı toplantılarda, Sayın SİLAHŞÖR  MYK’nın yapısı, faaliyetleri ve hedefleri hakkında bir sunum yaptı. Daha sonra Sayın ÖZER, meslek standartlarının hazırlanması süreci, bu süreçte görevlendirilen kuruluşlara düşen roller, iş/meslek analiz yöntemleri, meslek haritası ve profilinin içeriği, görev, işlem, başarım ölçütleri, yeterlilik seviyeleri gibi temel kavramlar ve meslek standardının tanınma süreci hakkında bilgi verdi.  Sunumların ardından meslek standartlarının hazırlanması sürecine yönelik katılımcılardan gelen sorular yanıtlandı.

İTKİB ve TTSİS ile Tekstil, Hazır Giyim, Deri sektöründe 23 Ocak 2009 tarihinde işbirliği protokolleri imzalanarak bu sektördeki mesleklerde standart hazırlama süreci resmen başlatılmıştı.