Haberler Meslek Standartları Dairesi Başkanlığı Haberleri Mesleki Yeterlilik Kurumu ile Orman Sanayi İşadamları Derneği Arasında Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü İmzalandı.
Mesleki Yeterlilik Kurumu ile Orman Sanayi İşadamları Derneği Arasında Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile Orman Sanayi İş Adamları Derneği (ORSİAD) arasında Ahşap Doğramacı (Seviye 3) ve Ahşap Yer Döşemecisi (Seviye 3) mesleklerinde sınav ve belgelendirme esaslarını belirleyen ulusal yeterliliklerin hazırlanması amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

Mesleki Yeterlilik Kurumunda (MYK) gerçekleştirilen törene Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem CEYLAN ile ORSİAD Başkanı Mehmet KARAHASANOĞLU ve ilgililer katılım sağladı.

131016-1

MYK Başkanı Sayın CEYLAN törende yaptığı konuşmada; ulusal meslek standartlarının ve ulusal yeterliliklerin iş piyasasının çalışanlardan beklediği niteliklerin belirlenmesi ve bu niteliklerin belgelendirilmesinde büyük öneme sahip olduğunu ve çok sayıda mesleğin ulusal meslek standardının ve ulusal yeterliliğinin hazırlandığını ifade etti.

Ulusal meslek standardı yürürlükte olan Ahşap Yer Döşemecisi (Seviye 3) ve Ahşap Doğramacı (Seviye 3) mesleklerinin imzalanacak protokol ile ulusal yeterliliklerini de hazırlayacaklarını belirten CEYLAN; iş piyasasında yüksek kalitede ürünler kullanılsa dahi o ürünleri uygulayan kişilerin yetersiz olması nedeniyle istenilen seviyede sonuçların elde edilemediğini, yapılan uygulama hatalarının hem sektöre hem de ülke ekonomisine zarar verdiğini dile getirdi. Yapılacak işbirliği protokolü ile ahşap yer döşemesi ve ahşap doğrama alanlarında uygulamadan kaynaklı hataların minimize edilmesini hedeflediklerini belirtti.

ORSİAD Başkanı Sayın KARAHASANOĞLU da Türkiye'nin parke üretimi konusunda uluslararası standartları yakaladığını hatta bazı üreticilerin bu standartların da üzerine çıktığını ancak işçilik hatası nedeniyle her yıl parkelerin yüzde 8'inin söküldüğünü ifade etti.

131016-2

Ürün kalitesine rağmen uygulamadaki hataların sektörü olumsuz etkilediğine işaret eden KARAHASANOĞLU, protokol çerçevesinde yürütülecek çalışmalarla bu olumsuz durumun ortadan kaldırılacağına inandıklarını vurguladı.

İşbirliği protokolü konuşmaların ardından Sayın CEYLAN ile Sayın KARAHASANOĞLU tarafından imzalandı.

131016-2