Haberler Meslek Standartları Dairesi Başkanlığı Haberleri MYK ile HAK-İŞ/ÇELİK-İŞ Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı
MYK ile HAK-İŞ/ÇELİK-İŞ Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Metal sektöründe çalışanların standartlarının belirlenmesi amacıyla HAK-İŞ/ÇELİK-İŞ ile işbirliği protokolü imzalandı.

Mesleki Yeterlilik Kurumu ulusal yeterlilik sisteminin temel bileşenlerinden ilki olan meslek standartlarının hazırlanması çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda HAK-İŞ/ÇELİK-İŞ ile 12 Mart 2009 tarihinde “Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü” imzalandı. MYK Başkanı Bayram AKBAŞ, HAK-İŞ Genel Başkanı Salim USLU, ÇELİK-İŞ Genel Başkanı H. Ferudun TANKUT’un imzaladığı işbirliği protokolünün imza törenine HAK-İŞ Genel Başkan Danışmanı ve MYK Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Osman YILDIZ, MYK Meslek Standartları Dairesi Başkanı Firuzan SİLAHŞÖR, HAK-İŞ Uzmanı Şahin SERİM, MYK Metal Sektörü Sorumlusu H. Ali EROĞLU katıldı.

Metal sektöründe HAK-İŞ/ÇELİK-İŞ ile imzalanan bu protokolle meslek standardı hazırlama planında belirtilen 32 mesleğin farklı yeterlilik seviyelerindeki meslek standartları belirlenmiş olacak.

Protokol kapsamında standardı hazırlanacak meslekler için tıklayınız.

Süreç Nasıl İşliyor?

Ulusal Meslek Standardı Hazırlanması Hakkında Yönetmeliğe göre; meslek standartları Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından görevlendirilen kurum veya kuruluşlara hazırlatılır. Görevlendirilecek kurum ve kuruluşlar MYK Yönetim Kurulu kararıyla belirlenir. Sürecin devamında, Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü imzalanan kuruluşlar, sektördeki mesleklerin standartlarını  MYK ile işbirliği halinde hazırlar ve taslak standartlar ilgili Sektör Komitesi’ne sunulur. Sektör komitesinde incelenen ve doğrulanan standartlar MYK Yönetim Kurulu’nun onayını müteakip Resmi Gazete’de yayımlanarak Ulusal Meslek Standardı olarak yürürlüğe girer.

MYK Yönetim Kurulu tarafından belirlenen öncelikli sektörlere yönelik değerlendirmeler kademeli olarak yürütülmekte olup, önümüzdeki dönemlerde görevlendirilen kuruluşlarla İşbirliği Protokolleri’nin imzalanmasına devam edilecektir.

Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan herhangi bir ücret ve başka hak talep etmeksizin meslek standardı hazırlamak, geliştirmek ve güncellemek konularında istekli olan kuruluşların seçimine ve sorumluluklarının tanınmasına ilişkin usul ve esaslar belirlenmiş ve Yönetim Kurulu tarafından onaylanmıştır. Kurum ve Kuruluşların görevlendirilme süreci, ölçütleri ve görevleri için tıklayınız.