Haberler Meslek Standartları Dairesi Başkanlığı Haberleri MYK ile TÜRKLİM Arasında "Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü" İmzalandı
MYK ile TÜRKLİM Arasında "Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü" İmzalandı

MYK, Liman İşletmeciliğine özel alanlarda çalışanların standartlarının belirlenmesi amacıyla TÜRKLİM ile protokol imzaladı.

Mesleki Yeterlilik Kurumu ulusal yeterlilik sisteminin temel bileşenlerinden ilki olan meslek standartlarının hazırlanması çalışmalarına devam ediyor.

Bu kapsamda, Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) ile 11 Mart 2009 tarihinde MYK’da yapılan bir törenle “Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü” imzalandı. Törene MYK Başkanı Bayram AKBAŞ; TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanı Kaan GÜRGENÇ, Yönetim Kurulu Üyeleri A. Fırat YEMENİCİLER, Ş. Bülent ÇARKIN, Genel Sekreter İrfan BİLGİN, MYK Meslek Standartları Dairesi Başkanı Firuzan SİLAHŞÖR ve MYK Ulaştırma Sektörü Sorumlusu Dilek TORUN katıldı.

TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanı Kaan GÜRGEÇ ve MYK Başkanı Bayram AKBAŞ’ın imzaladığı “Meslek Standardı Hazırlama Protokolü” ile Liman İşletmeciliğine özel alanlarda 25 adet farklı seviyelerde mesleğin standart hazırlama süreci başlamış oldu.

 

Protokol kapsamında standardı hazırlanacak meslekler için tıklayınız.

Süreç Nasıl İşliyor?

Ulusal Meslek Standardı Hazırlanması Hakkında Yönetmeliğe göre; meslek standartları Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından görevlendirilen kurum veya kuruluşlara hazırlatılır. Görevlendirilecek kurum ve kuruluşlar MYK Yönetim Kurulu kararıyla belirlenir. Sürecin devamında, Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü imzalanan kuruluşlar, sektördeki mesleklerin standartlarını MYK ile işbirliği halinde hazırlar ve taslak standartlar ilgili Sektör Komitesi’ne sunulur. Sektör komitesinde incelenen ve doğrulanan standartlar MYK Yönetim Kurulu’nun onayını müteakip Resmi Gazete’de yayımlanarak Ulusal Meslek Standardı olarak yürürlüğe girer.

MYK Yönetim Kurulu tarafından belirlenen öncelikli sektörlere yönelik değerlendirmeler kademeli olarak yürütülmekte olup, önümüzdeki dönemlerde görevlendirilen kuruluşlarla İşbirliği Protokolleri’nin imzalanmasına devam edilecektir.

Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan herhangi bir ücret ve başka hak talep etmeksizin meslek standardı hazırlamak, geliştirmek ve güncellemek konularında istekli olan kuruluşların seçimine ve sorumluluklarının tanınmasına ilişkin usul ve esaslar belirlenmiş ve Yönetim Kurulu tarafından onaylanmıştır. Kurum ve Kuruluşların görevlendirilme süreci, ölçütleri ve görevleri için tıklayınız.