Haberler Meslek Standartları Dairesi Başkanlığı Haberleri MYK Doğal Gaz Meslek Standartları Çalıştayı'na Katıldı
MYK Doğal Gaz Meslek Standartları Çalıştayı'na Katıldı

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği Derneği (GAZBİR) ve İstanbul Uygulamalı Gaz ve Enerji Teknolojileri Araştırma Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (UGETAM) tarafından düzenlenen “Doğal Gaz Meslek Standartları Çalıştayı”, 9-11 Nisan 2009 tarihlerinde Kayseri’de gerçekleştirildi. EPDK, GAZMER, UGETAM, DOSİDER, BACADER, Doğalgaz Sıhhi Tesisat ve Kalorifer Teknisyenleri Odası ile gaz dağıtım kuruluşlarından yetkililerin katıldığı çalıştayda Kurumumuzu MYK Enerji Sektör Sorumlusu Metin DEMİRSOY, Uzman Yardımcıları Kenan KALAYCI ve Hacı Ali EROĞLU temsil etti.

Çalıştayın açış konuşmalarını GAZMER Genel Müdürü Mustafa Ali AKMAN, UGETAM Genel Müdürü Serkan KELEŞER ve MYK Enerji Sektör Sorumlusu Metin DEMİRSOY yaptı. Konuşmasında doğal gaz dağıtım sektöründe çalışan teknik personelin meslek standartlarının belirlenmesi amacıyla 23 Temmuz 2008 tarihinde GAZBİR ile bir protokol imzalandığını belirten DEMİRSOY, meslek standartları hazırlama sürecinde; Türkiye’de doğalgaz alanında faaliyet gösteren 50’den fazla dağıtım şirketini temsil eden GAZBİR ve doğalgazın yaygınlaşması ile sektörde giderek artan nitelikli işgücü ihtiyacını sağlama amacıyla kurulmuş olan ilk eğitim kurumu UGETAM’ın bir araya gelerek MYK ile işbirliği yapmış olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sayın DEMİRSOY, çalıştayın, sektörden gelen görüşlerin ve gelişmelerin incelenmesi, değerlendirilmesi ve taslak meslek standartlarına yansıtılması anlamında önemli fırsatlar arz edeceğine inandığını sözlerine ekledi.

Açış konuşmalarının ardından komisyon çalışmalarına geçildi. Komisyonlar doğal gaz tesis ve kullanımına ilişkin farklı seviyelerde 11 adet taslak meslek standardı hakkında sektördeki kurum ve kuruluşlardan gelen görüşleri değerlendirerek standartlara son şeklini verdi.

Çalıştayın son gününde komisyon başkanları nihai şekli verilen taslak meslek standartlarını katılımcılara sundu. GAZBİR ve UGETAM Genel Müdürleri ile MYK ve EPDK temsilcileri tarafından yapılan değerlendirme ve kapanış konuşmalarının ardından meslek standardı hazırlama sürecine emeği geçenlere plaket verilmesinin ardından çalıştay sona erdi.

Yapılan çalışmalar Mesleki Yeterlilik Kurumu Enerji Sektör Komitesi tarafından incelenip doğrulandıktan sonra, MYK Yönetim Kurulu’nun onayını takiben Resmi Gazetede yayımlanarak Ulusal Meslek Standardı (UMS) olarak yürürlüğe girecek.