Haberler Meslek Standartları Dairesi Başkanlığı Çocuk Gelişimi Meslek Standartları Danışma Toplantısı Gerçekleştirildi
Çocuk Gelişimi Meslek Standartları Danışma Toplantısı Gerçekleştirildi

Çocuk Gelişimi ve Eğitimcileri Derneği ve Binbirçiçek Vakfı tarafından, UNİCEF işbirliği ile, 26-27 Mayıs 2016 tarihlerinde Ankara’da uluslararası katılımlı “Çocuk Gelişimi Meslek Standartları Danışma Toplantısı” düzenlendi.

Toplantı kapsamında, Çocuk Gelişimi ve Çocuk Bakımı alanında verilen hizmetlerin mevcut durumu değerlendirildi, uluslararası ülke örnekleri incelendi ve Çocuk Gelişimi ve Eğitimcileri Derneği ve Binbirçiçek Vakfı tarafından hazırlanan taslak meslek standartlarına yönelik katılımcıların görüşleri alındı.

Toplantıya Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve UNİCEF temsilcilerinin yanı sıra, yabancı uzmanlar, akademisyenler ve ilgili STK’lar katılım sağladı.

Toplantıya Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) adına katılan MYK Meslek Standartları Dairesi Başkanı Yaprak AKÇAY ZİLELİ tarafından ulusal yeterlilik sistemi, ulusal meslek standartları ve ulusal yeterliliklerin hazırlanma süreci ve sınav ve belgelendirme faaliyetleri konularında bilgilendirme yapıldı. Bilgilendirme kapsamında önceki öğrenmelerin tanınması ve mesleki eğitim ile istihdam arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi hususlarına vurgu yapıldı. MYK Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sektör Sorumlusu Aylin RAMANLI ise, ulusal yeterlilik sistemi kapsamında çocuk gelişimi alanında yapılan çalışmalara değinerek, bu alanda Çocuk Gelişimi ve Eğitimcileri Derneği ve Binbirçiçek Vakfı ile yapılan işbirliği çerçevesinde 3 adet meslek standardı taslağının hazırlandığını ifade etti.

Toplantı sonunda, çalışma grupları tarafından taslak standartlar üzerinde oluşturulan görüşler tüm katılımcılara sunuldu ve görüşlerin yansıtılmasının ardından taslakların MYK’ya iletilmesine karar verildi. 

300516-3

300516-4

300516-5

300516-3

 
1614458859.35 - 27.02.2021 21:21:20 - 10.6.40.128 - [3.238.7.202]