Haberler Meslek Standartları Dairesi Başkanlığı Haberleri ÇEİS ile "Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü" İmzalandı
ÇEİS ile "Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü" İmzalandı

MYK Çimento Sektörüne özel alanlarda çalışanların standartlarının belirlenmesi amacıyla Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) ile protokol imzaladı.

Ulusal yeterlilik sisteminin temel bileşenlerinden ilki olan meslek standartlarının hazırlanması çalışmaları kapsamında 22 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleştirilen protokol törenine MYK Başkanı Bayram AKBAŞ, ÇEİS Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet EREN, Türkiye Çimse-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan ŞAFAK, ÇEİS Genel Sekreteri Av. Sancar BAYAZIT, MYK Meslek Standartları Dairesi Başkanı Firuzan SİLAHŞÖR, Çimse-İş Ankara Şube Başkanı Zekeriye NAZLI, ÇEİS’den Avukat Füsun GÖKÇEN, Araştırma Uzmanı Özgür ACAR ve MYK Sektör Sorumlusu Metin DEMİRSOY katıldı.

Protokol töreninde MYK Başkanı Bayram AKBAŞ; İşveren Sendikası ÇEİS ve İşçi Sendikası Çimse-İş yetkililerine MYK’nın çalışmalarına ilişkin ayrıntılı bilgi verdi. Bayram AKBAŞ yaptığı konuşmada yapılacak çalışmalarda ÇEİS ve Çimse-İş’in birlikte yer almasından memnuniyet duyduğunu ve istenen sosyal diyaloğu ifade etmesi açısından arzulanan bir tablo olduğunu belirtti. ÇEİS Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet EREN ise MYK’nın sektörlerinde insan kaynaklarının gelişimi için önemli bir kurum olduğunu; imzalanan protokol ile başlatılacak çalışmalardan memnuniyet duyduklarını dile getirdi. İşbirliği protokolü ile Çimento Sektöründe yer alan 9 mesleğe ilişkin farklı yeterlilik seviyelerinde 22 meslek standardının hazırlanması çalışmaları için ilk adım atıldı.

 


Protokol kapsamında standardı hazırlanacak meslekler için tıklayınız...

Süreç Nasıl İşliyor?

Ulusal Meslek Standardı Hazırlanması Hakkında Yönetmeliğe göre; meslek standartları Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından görevlendirilen kurum veya kuruluşlara hazırlatılır. Görevlendirilecek kurum ve kuruluşlar MYK Yönetim Kurulu kararıyla belirlenir. Sürecin devamında, Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü imzalanan kuruluşlar, sektördeki mesleklerin standartlarını MYK ile işbirliği halinde hazırlar ve taslak standartlar ilgili Sektör Komitesi’ne sunulur. Sektör komitesinde incelenen ve doğrulanan standartlar MYK Yönetim Kurulu’nun onayını müteakip Resmi Gazete’de yayımlanarak Ulusal Meslek Standardı olarak yürürlüğe girer.

MYK Yönetim Kurulu tarafından belirlenen öncelikli sektörlere yönelik değerlendirmeler kademeli olarak yürütülmekte olup, önümüzdeki dönemlerde görevlendirilen kuruluşlarla İşbirliği Protokolleri’nin imzalanmasına devam edilecektir.

Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan herhangi bir ücret ve başka hak talep etmeksizin meslek standardı hazırlamak, geliştirmek ve güncellemek konularında istekli olan kuruluşların seçimine ve sorumluluklarının tanınmasına ilişkin usul ve esaslar belirlenmiş ve Yönetim Kurulu tarafından onaylanmıştır. Kurum ve Kuruluşların görevlendirilme süreci, ölçütleri ve görevleri için tıklayınız...