Haberler Denetim Dairesi Haberleri Mesleki Yeterlilik Kurumu Teknik Uzman Havuzunda Yer Alanlara Yönelik Eğitim Düzenlendi.
Mesleki Yeterlilik Kurumu Teknik Uzman Havuzunda Yer Alanlara Yönelik Eğitim Düzenlendi.

MYK Mesleki Yeterlilik belgelerinin kalite güvencesinin sağlanması ve sürdürülmesinde denetim faaliyetleri en önemli unsurlardan biridir. Bu kapsamda denetimlerin etkinliğini artırmak, uygulama birliğini sağlamak ve güncel gelişmeleri paylaşmak amacıyla teknik uzman ve denetçilere yönelik eğitim 11-13 Mart 2020 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Kurum Başkanımız Sayın Adem CEYLAN eğitimin açılış konuşmasında; çalışma hayatında mesleki yeterliliğin unsurları olan meslek standartları, yeterlilikler, ölçme ve değerlendirme, belgelendirme süreçleri ve kalite güvencesine yönelik denetim faaliyetleri ile Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi gibi Kurumumuz bünyesinde yürütülen faaliyetlere ilişkin bilgiler verdi. Ülkemizin nitelikli ve belgeli insan kaynağının oluşturulmasında Mesleki Yeterlilik Kurumunun kilit bir rol üstlendiğini belirtilen Sayın CEYLAN, bu rolün gerçekleştirilmesinde geniş bir yer tutan denetimlerin önemini vurgulayarak, denetimlerin gerçekleştirilmesinde gerek denetçiler gerekse yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca gösterilmesi gereken hassasiyetleri ve beklentileri vurguladı.

Denetim Dairesi Başkanı Nuri BİLSELOĞLU, denetimlere ilişkin yapılan iyileştirme çalışmalarını, teknik uzmanlardan beklentileri, denetimlerde sık karşılaşılan hususlar hakkında bilgi verdi.

Akabinde teknik uzmanlara MYK uzmanlarınca denetimlerde kullanılan dokümanlar ve portal işlemleri, dış doğruluma konularında bilgilendirme yapıldı. Sunumlardan sonra ulusal yeterlilikler çerçevesinde temel ölçme-değerlendirme konularında sunum yapıldı.

Eğitimin ikinci günü sınav faaliyetlerinin yoğun olarak yürütüldüğü inşaat, ağaç işleri ve orman, makine, metal, otomotiv, tekstil, elektrik elektronik ve enerji gibi 8 sektörde yer alan teknik uzmanlar ayrı ayrı çalışma grupları şeklinde bir araya gelerek kendi sektörlerinde karşılaştıkları durumları ele alarak, uygulama birliği için görüş alışverişinde bulunuldu, bazı ulusal yeterliliklerde gerçekleştirilen sınavların görüntü kayıtları izlendi.

Eğitimde yer alan sunumlara ulaşmak için tıklayınız...

 
1660498638.473 - 14.08.2022 18:11:00 - 10.6.40.127 - [3.229.124.74]