Arşiv
Yeterliliklerin Geliştirilmesinde Belgelendirme Kuruluşlarının Rolü Semineri Düzenlendi
Çarşamba, 05 Ağustos 2009 17:37

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ve Avrupa Eğitim Vakfı (European Training Foundation-ETF) işbirliğiyle “Personel Eğitim Programı” ve “Yeterliliklerin Geliştirilmesinde Belgelendirme Kuruluşlarının Rolü” semineri düzenlendi.

8-11 Haziran 2009 tarihlerini kapsayan eğitim ve seminer programı gerçekleştirildi. 8-10 Haziran tarihlerindeki eğitim programında yabancı uzmanlar İrlanda’dan Barbara KELLY (FETAC- The Further Education and Training Awards Council), Danimarka’dan Hanne SHAPIRO (DTI- Danish Technological Institute) ile AEV Yeterlilik Çerçeveleri Uzmanı Arjen DEIJ kendi ülkelerindeki yeterlilik sistemleri ile ilgili deneyimlerini MYK personeli ile paylaştılar. Eğitim programı boyunca İrlanda Yeterlilik Sistemi ile Danimarka Yeterlilik Sistemleri incelenerek bu ülkelerdeki yeterlilik türleri ve yeterlilik geliştirme süreçleri analiz edildi ve Ulusal Yeterlilik Sisteminin geliştirilmesinde bu ülkelerin tecrübelerinden faydalanma yolları tartışıldı. Ayrıca Arjen DEIJ Avrupa Yeterlilik Çerçevesi’yle Ulusal Yeterlilik Çerçevelerinin ilişkilendirilmesi konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

11 Haziran’da düzenlenen seminer programına personel belgelendirme kuruluşları, meslek standardı hazırlayan kuruluşlar, eğitim ve öğretim kurumları ve kamu kurumlarının temsilcileri katıldı. Seminerin açış konuşmalarında MYK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sabahattin BALCI, MYK’nın Avrupa Birliği ile bütünleşme ve ulusal rekabet gücünün artırılmasındaki rolünü vurguladı. Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Eğitim Sektörü Yöneticisi Prof Dr. Mustafa BALCI, Türkiye’de kurulması planlanan ulusal yeterlilik sisteminin orkestra şefinin MYK olduğunu; AEV Genişleme ve Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Sorumlusu Arjen VOS ise MYK’nın yeni kurulmuş bir kurum olmasına rağmen gelmiş olduğu noktanın takdire şayan olduğunu belirtti. MYK Başkanı Bayram AKBAŞ gelinen noktada MYK’nın artık Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ve sektörün önemli aktörleriyle dilbirliği sağladığını ifade etti.

Açış konuşmalarının ardından “Meslek Standartları ile Ulusal Mesleki Yeterlilikler Arasındaki Bağ”, “Belgelendirme Kuruluşlarının Rolü ve Belgelendirme Kuruluşu Olmak İçin Gerekli Şartlar”, “İrlanda, Estonya ve Hollanda’daki Mesleki Yeterlilik Geliştirme Süreçleri ve Aktörleri” hakkında sunumlar yapılarak katılımcılar bilgilendirildi. Öğleden sonraki oturumlarda “Türkiye’deki belgelendirme kuruluşlarının mesleki yeterlilik sistemi içindeki muhtemel rolü” konulu tartışma gerçekleştirilerek MYK paydaşlarının konu hakkında görüşleri alındı. AEV Yeterlilik Çerçeveleri Uzmanı Arjen DEIJ seminer kapanışında yaptığı değerlendirmede kısa süre önce gördüğü MYK ve paydaşları ile bugünkü arasında tahminlerinin çok ötesinde ilerleme kaydedildiğini öğrenmenin mutluluğunu yaşadığını; MYK’nın yeterlilik türlerini belirleme, belgelendirme yapacak kuruluşların sistemdeki fonksiyonlarını tespit etme gibi önemli kararlar alma aşamasına geldiğini ve MYK çalışanlarının paydaşlarının da katkısıyla bunu başaracak yetkinliğe sahip olduğunu belirtti.

Program Sayın Arjen VOS başkanlığındaki heyetin MYK’da değerlendirme toplantısı yapmasıyla sonlandı. Bu toplantıda ayrıca 2009 Yılı sonuna kadar AEV ve MYK’nın ortaklaşa gerçekleştirebileceği çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Konferans gündemi için tıklayınız

Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanı Ahmet GÖZÜKÜÇÜK’ün sunumu için tıklayınız

Barbara KELLY’nin (FETAC, İrlanda) sunumu için tıklayınız

Olav AARNO ‘nun (Kutsekoda, Estonya) sunumu için tıklayınız

Guus MORJAN’ın (Kenwerk, Hollanda) sunumu için tıklayınız

Fotoğraf galerisi için tıklayınız

 

 
1638680831.696 - 05.12.2021 05:40:52 - 10.6.40.128 - [35.153.166.111]