Haberler Maden S.K. Haberleri Maden Sektöründe Meslek Standartları, Yeterlilikler ve Belgelendirme Üst Düzeyde Ele Alındı
Maden Sektöründe Meslek Standartları, Yeterlilikler ve Belgelendirme Üst Düzeyde Ele Alındı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında Müsteşar Yardımcısı Sayın Doç. Dr. Abdulkerim YÖRÜKOĞLU başkanlığında, maden sektöründe faaliyet gösteren TKİ, TTK, MTA, MİGEM, PİGM, TPAO, ELTEMTEK ve ETİ Maden gibi kurum ve kuruluşlar bir araya getirilerek “Maden Sektöründe Meslek Standartları, Yeterlilikler ve Belgelendirme ” toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Kurumumuz adına katılım sağlayan Kurum Başkan Yardımcısı Metin KARAMAN ve Meslek Standartları Dairesi Başkanı Yaprak AKÇAY ZİLELİ, maden sektöründeki ulusal meslek standartları, ulusal yeterlilikler ve yapılan çalışmalar hakkında güncel bilgileri paylaşarak MYK olarak Bakanlıktan destek beklenilen konuları dile getirdi. 

Toplantıda maden sektöründeki mesleklerde uluslararası akredite kalite güvencesi sağlanmış eğitim, sınav ve belgelendirme hizmetlerinin başlatılabilmesi için gerekli olan ulusal meslek standardı ve ulusal yeterlilik geliştirme çalışmalarına hız kazandırılması talimatı verildi. Maden sektöründe çalışmaları tamamlanarak Resmi Gazetede yayımlanmış ancak henüz yeterlilik geliştirme protokolü imzalanmamış olan ulusal meslek standartlarından 7’sinin ulusal yeterliliğinin geliştirilmesi için TTK ve ETİ Maden ile işbirliği sağlanması, TPAO ile alanındaki meslek haritalaması çalışmasının başlatılması ve MTA’nın yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşu işlemlerinin başlatılması konusunda uzlaşmaya varıldı. Maden sektöründe standartlaşmanın sağlanması için koordinasyonun Enerji Bakanlığınca devam ettirilmesi ve ilgili çalışma grubunun toplantılarına belirli aralıklarla devam ettirilmesi kararlaştırıldı.

01062017-1

01062017-2

01062017-1

 
1638990692.688 - 08.12.2021 19:45:13 - 10.6.40.127 - [3.89.204.127]