Haberler Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik S.K.Haberleri Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik Sektöründe Kimya Alanında Meslek Haritalama Çalıştayı Gerçekleştirildi.
Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik Sektöründe Kimya Alanında Meslek Haritalama Çalıştayı Gerçekleştirildi.

Kimya, petrol, lastik ve plastik sektöründe Kimya alanında meslek standardı hazırlama çalışmalarına temel teşkil edecek meslek haritasının hazırlanması amacıyla ilgili kamu kurumlarının, meslek kuruluşlarının ve sektör temsilcilerinin katılımı ile 30 Mart 2018 tarihinde Kurumumuzda “Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik Sektörü Kimya Alanı Meslek Haritalama Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Çalıştayın açılış konuşması Kurumumuz Meslek Standartları Dairesi Başkanı Yaprak AKÇAY ZİLELİ tarafından yapıldı. Açılış konuşmasının ardından Birim Koordinatörü Hilal DOĞRUÖZ ÖZER tarafından katılımcılara Ulusal Yeterlilik Sistemi, Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun amacı, yapısı, görevleri ve kimya, petrol, lastik ve plastik sektöründe bugüne kadar gerçekleştirilen faaliyetler hakkında sunum yapıldı.

Meslek haritalama çalışmasının amaç ve yöntemi konusunda katılımcılar Moderatör Hayrünnisa SALDIROĞLU tarafından bilgilendirildikten sonra çalıştayın ikinci kısmına geçildi.

Çalıştayın ikinci kısmında kimya alanında alt alanları kapsayan haritalama çalışması yapıldı. Bu kapsamda, petrokimya ürünleri ve türevleri (rafinasyon ve petrokimya ürünleri üretimi), plastik ve polimer işleme (karışım hazırlama, kalıp uygulama işlemleri, enjeksiyon ve ekstrüzyon işlemleri, depolama işlemleri), boya üretimi (su ve solvent bazlı boya üretimi, tekstil boyaları üretimi, toz boya üretimi, matbaa mürekkepleri üretimi), inorganik ve organik kimyasallar (dolgu maddeleri üretimi, asit, baz ve tuzların üretimi, diğer özgün ve yardımcı kimyasallar, gıda katkı maddeleri ve kimyasalları üretimi), gübre üretimi (azotlu, fosfatlı, potaslı ve kompoze gübre türlerinin üretimi), beşeri ve veterinerlik ilaçları üretimi (ilaç aktif kimyasalları üretimi), biosid ve diğer zirai kimyasallar (biosid üretimi, zirai kimyasalların üretimi), tüketici kimyasallarının üretimi (sabun, deterjan, kozmetik üretimi), kimyasalların yönetimi (risk yönetimi, çevre yönetimi, atık yönetimi) ve laboratuvar hizmetleri gibi ana ve alt alanlar belirlendi.

03.03.2014-1

03.03.2014-2

 
1638987280.066 - 08.12.2021 18:48:21 - 10.6.40.127 - [3.89.204.127]