Haberler Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik S.K.Haberleri Türkiye Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik Sanayi İşverenleri Sendikası ile Yeni İşbirliği Protokolü İmzalandı
Türkiye Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik Sanayi İşverenleri Sendikası ile Yeni İşbirliği Protokolü İmzalandı

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Meslek Standartları Dairesi Başkanlığı meslek standardı hazırlama konusunda görevlendirilecek gönüllü kurum ve kuruluşlardan talep alınması, taleplerin değerlendirilmesi, kuruluşların görevlendirilmesi ve işbirliği protokollerinin imzalanmasına yönelik teknik çalışmalarını sürdürmektedir.

Kimya, petrol, lastik ve plastik sektöründe Kimya Sektör Platformunu temsilen Türkiye Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik Sanayi İşverenleri Sendikası (KİPLAS) ile 21 Kasım 2012 tarihinde yeni Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü imzalandı. MYK Başkanı Sayın Bayram AKBAŞ ve KİPLAS Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Refik BAYDUR tarafından imzalanan Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü ile Kimya, petrol, lastik ve plastik sektöründe meslek standardı hazırlama çalışmalarına devam edilecektir.

KİPLAS ile imzalanan protokol kapsamında standardı hazırlanacak meslekler için tıklayınız…

Süreç Nasıl İşliyor?

Ulusal Meslek Standardı Hazırlanması Hakkında Yönetmeliğe göre; meslek standartları Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından görevlendirilen kurum veya kuruluşlara hazırlatılır. Görevlendirilecek kurum ve kuruluşlar MYK Yönetim Kurulu kararıyla belirlenir. Sürecin devamında, Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü imzalanan kuruluşlar, sektördeki mesleklerin standartlarını MYK ile işbirliği halinde hazırlar ve taslak standartlar ilgili Sektör Komitesi’ne sunulur.

Sektör komitesinde incelenen ve doğrulanan standartlar MYK Yönetim Kurulu’nun onayını müteakip Resmi Gazete’de yayımlanarak Ulusal Meslek Standardı (UMS) olarak yürürlüğe girer.

Sektörlerden gelen taleplere göre MYK Yönetim Kurulu tarafından görevlendirmeler yapılmakta; görevlendirilen kuruluşlarla İşbirliği Protokolleri’nin imzalanmasına devam edilmektedir. Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan herhangi bir ücret ve başka hak talep etmeksizin meslek standardı hazırlamak, geliştirmek ve güncellemek konularında istekli olan kuruluşların seçimine ve sorumluluklarının tanımlanmasına ilişkin usul ve esaslar belirlenmiş ve Yönetim Kurulu tarafından onaylanmıştır. Kurum ve Kuruluşların görevlendirilme süreci, ölçütleri ve görevleri için tıklayınız…

tires

 

 
1638984510.181 - 08.12.2021 18:02:11 - 10.6.40.127 - [3.89.204.127]