Haberler Cam, Çimento, Toprak S.K.Haberleri Cam, Çimento, Toprak Sektöründe 4 Adet Ulusal Yeterlilik Kabul Edildi
Cam, Çimento, Toprak Sektöründe 4 Adet Ulusal Yeterlilik Kabul Edildi

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası ile Kurumumuz arasında 18 Ağustos 2010 tarihinde Ulusal Yeterlilik hazırlamak üzere imzalanan işbirliği protokolü kapsamında Çimento Endüstrisi Üretim Elemanı (Seviye 2), Çimento Endüstrisi Üretim Elemanı (Seviye 3), Çimento Endüstrisi Üretim Elemanı (Seviye 4), Çimento Endüstrisi Üretim Sorumlusu (Seviye 5) taslak yeterlilikleri hazırlanmıştır.

Hazırlanan taslaklar, 18 Aralık 2012 tarihinde gerçekleştirilen Cam, Çimento, Toprak Sektör Komitesi 5. toplantısında görüşülmüş olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu Yönetim Kurulunun 26/12/2012 tarih ve 2012/98 sayılı kararı ile onaylanarak Ulusal Yeterlilikler olarak yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Ulusal Yeterliliklere ulaşmak için tıklayınız.

Ulusal Yeterliliklerde Belgelendirme Süreci Nasıl İşleyecek?

MYK tarafından kabul edilen söz konusu ulusal yeterliliklere göre sınav ve belgelendirme faaliyetlerini gerçekleştirmek isteyen kuruluşların TÜRKAK ya da Avrupa Akreditasyon Birliği bünyesinde çok taraflı tanıma anlaşması imzalamış başka akreditasyon kurumlarınca ilgili yeterliliklerde TS EN ISO/IEC 17024 standardına göre akredite edilmiş olmaları ve Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği ile belirlenmiş şartları sağlamaları gerekmektedir.

Akreditasyon şartını sağlayamayan kuruluşların ise Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliğinin 18 inci maddesinin ikinci fıkrasına göre akreditasyon sürecinde UYÇ' deki ulusal yeterliliklere atıf yaparak belgelendirme yapabilmeleri için Kurumumuza yetkilendirilme ön başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Akreditasyon sürecinin tamamlanmasını takiben gerekli şartları sağlayarak MYK tarafından yetkilendirilen kuruluşlar UYÇ'deki ulusal yeterliliklere göre MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerini verebilmektedir.

Ulusal Yeterliliklerde Bireylerin Belgelendirilmesi

Söz konusu ulusal yeterliliklerde, kuruluşların yetkilendirilmesini takiben ilgili kuruluş /kuruluşlar tarafından sınav ve belgelendirme faaliyetleri başlatılarak bireylere ilgili yeterliliklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgeleri verilmeye başlanacaktır.

cimenntooo

 
1638153846.033 - 29.11.2021 03:17:47 - 10.6.40.128 - [52.23.219.12]