Haberler Ulaştırma, Lojistik ve Haberleşme S.K. Haberleri Ulaştırma, Lojistik ve Haberleşme Sektöründe 4 Adet Ulusal Yeterlilik Kabul Edildi
Ulaştırma, Lojistik ve Haberleşme Sektöründe 4 Adet Ulusal Yeterlilik Kabul Edildi
Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) tarafından Liman sektörü için hazırlanan ve 06/06/2012 tarihinde toplanan MYK Ulaştırma, Lojistik ve Haberleşme Sektör Komitesinin 7. toplantısında görüşülen; Liman Vinç Operatörü-MHC, Sahil ve Gemi Vinçleri (Seviye 3 ), Liman Vinç Operatörü- RTG ve SSG (Seviye 3),  Liman Pompa ve Tank Saha Operatörü (Seviye 3),  Liman Saha İstif Makineleri Operatörü-CRS ve ECS (Seviye 3) yeterlilik taslakları Mesleki Yeterlilik Kurumu Yönetim Kurulunun 04/07/2012 tarih ve 2012/49 sayılı kararı ile onaylanarak Ulusal Yeterlilikler olarak yürürlüğe girmiştir. 
Söz konusu Ulusal Yeterliliklere ulaşmak için tıklayınız.
 
Ulusal Yeterliliklerde Belgelendirme Süreci Nasıl İşleyecek?
MYK tarafından kabul edilen söz konusu ulusal yeterliliklere göre sınav ve belgelendirme faaliyetleri gerçekleştirmek isteyen kuruluşların TÜRKAK ya da Avrupa Akreditasyon Birliği bünyesinde çok taraflı tanıma anlaşması imzalamış başka akreditasyon kurumlarınca ilgili yeterliliklerde TS EN ISO/IEC 17024 standardına göre akredite edilmiş olmaları ve Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği ile belirlenmiş şartları sağlamaları gerekmektedir.
 
Akreditasyon şartını sağlayamayan kuruluşların ise Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliğinin 18 inci maddesinin ikinci fıkrasına göre akreditasyon sürecinde UYÇ’ deki ulusal yeterliliklere atıf yaparak belgelendirme yapabilmeleri için Kurumumuza yetkilendirilme ön başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.
 
Akreditasyon sürecinin tamamlanmasını takiben gerekli şartları sağlayarak MYK tarafından yetkilendirilen kuruluşlar UYÇ’deki ulusal yeterliliklere göre MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerini verebilmektedir.
Ulusal Yeterliliklerde Bireylerin Belgelendirilmesi
Söz konusu ulusal yeterliliklerde, kuruluşların yetkilendirilmesini takiben ilgili kuruluş /kuruluşlar tarafından sınav ve belgelendirme faaliyetleri başlatılarak bireylere ilgili yeterliliklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgeleri verilmeye başlanacaktır
 

izmirliman

 
1642751296.144 - 21.01.2022 08:21:58 - 10.6.40.128 - [35.153.100.128]